Suriyeli mülteciler Türkçe öğreniyor

Bursa'da Suriyeli mültecilerin en yoğun bulunduğu ilçe İnegöl'de yaşanan dil sorununu gündeme taşıyan SABAH Bursa'nın haberi ses getirdi. Mültecilerin Türkçe bilmemeleri nedeniyle yaşadıkları sıkıntıların haber olmasının ardından harekete geçen İnegöl Belediyesi, Türkçe okuma yazma kursu açtı

Giriş Tarihi: 20.10.2013
Suriye'de yaşanan iç savaştan dolayı İnegöl'e yerleşen Suriyeli mültecilerin sorunlarını gündeme getiren Sabah Bursa'nın haberine duyarsız kalmayan İnegöl Belediyesi, dil sorunu yaşayan Suriyeliler için Türkçe kursu açtı. İnegöl Belediyesi Sanat ve Meslek Edindirme Kursları (İNESMEK) bünyesinde açılan Türkçe kursuna toplam 35 Suriyeli katılıyor. İnegöl Belediyesine gelen talepler doğrultusunda bu sayının artacağı ifade edildi. Kültür Sarayı İNESMEK kurs merkezinde düzenlenen kursa katılanlar arasında doktor, öğretmen, mühendis, diş hekimi, işçi ve ev hanımları bulunuyor. Kurs ise Türkçe öğretmeni Havva El Nagar tarafından veriliyor.

SAĞLIK TARAMASI YAPILACAK

Yeni başlayan kursları ziyaret eden Belediye Başkanı Alinur Aktaş: Suriyeli kursiyerle sohbet ederek, onlarla yakından ilgilendi. Suriyelilerin dil sorununu çözmek için Türkçe okuma yazma kursu açtıklarını kaydeden Başkan Aktaş: bu kursun yanı sıra İnegöl'de yaşamlarını sürdüren Suriyelileri sağlık taramasından geçireceklerini belirtti. Kursun günde 4 saat verildiğini aktaran Aktaş: Kursun 100 saat olarak planlandığını söyledi. Başkan Alinur Aktaş: İnegöl'de yaşayan Suriyelilerin şehre adaptasyon sağlamaları konusunda duyarsız kalamayacaklarını dile getirerek: "Temennimiz ve arzumuz bir an evvel Suriye'deki sıkıntıların bitmesi. Suriye'deki problem başladığından beri rakamlar tam belli olmamakla yaklaşık 400-500 bin civarında Suriye vatandaşı ülkemizin değişik şehirlerine dağılmış durumda. Bazıları ise İnegöl'e geldi. Artık İnegöl'de aile ve sosyal hayatlarını devam ettiriyorlar. Yaşadıkları dil sorununa kayıtsız kalamazdık" dedi. İnegöl'de yaklaşık 200 Suriyeli yaşadığını bildiren Başkan Aktaş, "İNESMEK kapsamında Türkçe- Arapça kurslarımız var. Şimdi ise Suriyeli vatandaşlarımıza yönelik Arapça-Türkçe kurslarını başlattık. 15 bayan, 20 erkek olmak üzere 35 kursiyerimiz var. Gelen talebe göre kursiyer sayısı artacak. Kursumuz 1,5 ay sürecek. Dil sorunun hallederek İnegöl'e ve Türk toplumuna daha çabuk adapte olmaları adına onlara bu hizmeti vermek istedik" diye konuştu.

MOBİLYADA ÇALIŞAN FAZLA

Başkan Aktaş ayrıca İnegöl'de yaşayan Suriyeli sayısının artacağını belirterek, gelecek günlerde 50'e yakın Suriyelilerin İnegöl'e geleceğini kaydetti. Geçici oturumla Suriyelilerin kaldığını söyleyen Aktaş: "Sigortalı çalışma imkânları yok. Suriye'ye gitme ihtimalleri şuan yok. Bu sıkıntının bitme süreci ile alakalı bazı işlerde çalışıyorlar. Mobilya'da çalışan Suriyeli sayısı fazla. En büyük temennimiz Suriye'deki problemlerin bitmesidir. İnşallah yeniden ülkelerine dönerler. Suriye'de yaşanan olaylardan dolayı Türkiye, Suriyelilere kucak açtı. Bu kurs sayesinde Türkçeyi öğrenip daha rahat hayatı yaşamanız adına bu hizmeti veriyoruz. İnegöl'de hayat sizin için daha da kolaylaşacak. Olayın sona ermesinin ardından Suriye'ye döndüğünüz zaman aynı zamanda Türkçe gibi yabancı diliniz olacak" dedi. Suriyeli kursiyerlerden Munaf Akili ise İnegöl'de hiç yabancılık hissetmediklerini, kendilerini yuvalarında gibi hissettiklerini söyledi. Başbakan'a teşekkür eden Akili: "Bize bir misafir değil bir kardeş gibi evinizi açtınız. İnegöl'de yabancılık hissetmedik. Kendi yuvamızda olduğumuzu hissediyoruz. Olaylar bittikten sonra İnegöllüleri Suriye'de misafir etmek istiyoruz. Yardımlarınızdan dolayı teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Suriyeli mülteciler Türkçe öğreniyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN