Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mavi renkte akan dere köylüleri korkuttu

'nin Çan ilçesinde Küçükçay'ın mavi renkte akması köylüleri korkuttu.

Giriş Tarihi: 22.10.2013 16:47
Etili ve çevre köylerin içme suyu kuyularının da bulunduğu Küçükçay yatağındaki sularının mavi görünüm alması köylüleri tedirgin etti. Geçen temmuz ayında suların mavi renge dönmesi ile yüzlerce balığın öldüğünü belirten İl Genel Meclisi üyesi İsmail Doğan, 'Küçükçay'a dökülen Katrandere ile Etili-Küçüktepe köyü köprüsü bölgesinde suların yeniden mavi renge bürünmesi bölge köylerinin içme sularını tehdit ediyor. Küçükçay ve Kocabaş çayı havzasındaki kuyulardan bölge köylerine içme suyu verilmektedir.

Temmuz ayında aynı çayda mavi sulardan yüzlerce balık öldü. Balık ölümlerini İl Genel Meclisi toplantısında gündeme getirdim. Meclis komisyonu köylerde fosseptiklerin olmamasından dolayı balıkların oksijensiz kalan sudan öldüğünü rapor etti. Mecliste bu raporun doğru olmadığını iddia ettim. Şu an aynı bölgede tekrar sular maviye döndü. Bu mesele ilgili kurumlarca tekrar araştırılarak gerekli tedbirler bir an önce alınmalıdır' dedi.

Doğan, Küçükçay'ın suları Kocabaş çayına ulaştığında yeni toplu balık ölümleri ile karşı karşıya kalınabileceğini söyledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mavi renkte akan dere köylüleri korkuttu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN