Tarihi han yandı esnaf perişan oldu

Giriş Tarihi: 25.10.2013

Bursa'nın İnegöl ilçesindeki tarihi Beylik Han'da çıkan yangında işyerleri küle dönen esnaf perişan oldu. AK Parti Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin, yangının afet kapsamına alınıp ödenek çıkarılması için çalışacaklarını belirtti

İnegöl'de 47 dükkânın yandığı Beylik Hanı'nda yaralar sarılıyor. Tarihi çarşıda Bursa İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) ve Bursa Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü yetkilileri incelemede bulundu. Yangının çıkış nedeniyle ilgili yapılan incelemenin ardından da belediye enkazı kaldırdı. Handaki işyerlerini kaybeden esnafa geçmiş olsun ziyaretleri yapıldı. AK Parti Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin, CHP Bursa Milletvekili Turhan Tayan, Kaymakam Ali Akça, Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Arif Tak, Bursa İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) ve Bursa Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü yetkilileri olay yerinde incelemelerde bulundu. ŞAHİN'

DEN ÖDENEK SÖZÜ
İncelemelerin ardından Kent Müzesi'nde açıklama yapan AK Parti Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin, yangının afet kapsamına alınıp ödenek çıkarılması için çalışacaklarını belirterek, "Elimizden gelen gayreti göstereceğiz" dedi. 200 yıllık Beylik Hanı kül eden yangının çıkış sebebinin henüz belli olmadığını anlatan Şahin, "AFAD'ın düzenleyeceği raporla buradaki meslek erbabının gelir tespiti yapılacak. Esnafımıza can suyu olmak için çalışacağız. Elimizden gelen gayreti göstereceğiz" diye konuştu.

BORÇLARA ERTELEME

Yangının yol açtığı hasarın tespiti için çalışmaların devam ettiğini belirten Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Beylik Hanı'nın İnegöl Belediyesi'nin yatırım programında olduğunu hatırlattı. Aktaş, "Ancak tarihi han özel mülkiyette olduğu için restorasyon konusunda anlaşma sağlanamadı. Şimdi Beylik Hanı'nın seri bir şekilde ayağa kaldırmanın hesaplarını yapıyoruz" dedi. Yangında işyerlerini kaybeden esnaf ise çaresizlik içinde. Ne yapacaklarını bilemez halde olduklarını söyleyen işyeri sahipleri "İtfaiye yetersiz kaldı. Şikâyetimiz var, faili çıkarsa bizde ona göre talebimizi yapacağız. Şuanda mağduruz, dükkânların biran evvel yapılmasını bekliyoruz" ifadelerini kullandı. Handaki işyeri sahiplerinin sigortalarının da olmadığı öğrenildi. Yangın alanında incelemede bulunan SGK İl Müdürü Ahmet Metin, mağdur olan esnafın kendilerine müracaat etmeleri durumda SGK ve BAĞ-KUR borçlarının 1 yılla kadar erteleneceğini söyledi. Metin, esnafa en kısa sürede müdürlüğe başvuruda bulunma çağrısı yaptı.

Yangın mağdurlarını ziyaret etti
AK Parti Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin, bölgede inceleme yapıp, esnafın sorunlarını dinledi. Şehin'e Kaymakam Ali Akça ve Belediye Başkanı Alinur Aktaş da eşlik etti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tarihi han yandı esnaf perişan oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN