Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Tek pazar Rusya değil'

Türkiye'nin yaş meyve sebze ihracatında önemli bir konuma sahip olan Rusya'daki Pokrovsky Hali kapatılınca ihracatçı gözünü diğer pazarlara dikti

Giriş Tarihi: 25.10.2013
Rusya'dan gelen "hal kapalı" haberi ihracatçıları korkutmadı. Dış ticaretten sorumlu Ekonomi Bakanlığı ve dış ticaret bürokrasisi sorunun çözümü yönünde çabalarına destek veren Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği (UYMSİB) Başkanı Dr. Salih Çalı, yeni pazarlara ve pazar çeşitliğinin önemine dikkat çekti. Türk meyve ve sebze sektörünün, Avrupa Birliği ve Ortadoğu ülkelerinde yaşanan siyasi ve ekonomik istikrarsızlık yüzünden yönünü ABD, Japonya ve Çin gibi ülkelere çevirdiğine işaret eden Salih Çalı, ihracatın önemli bir bölümünün AB ülkelerine gerçekleştirildiğini söyleyerek, "Bunu birlik olarak bunu yeterli görmüyoruz. Pazar çeşitliliği için yoğun bir çaba gösteriyoruz. Türkiye ile Çin arasında kısa bir süre önce imzalanan "Gıda Güvenliğine İlişkin Mutabakat Zaptı" anlaşması ile Çin pazarının kapıları ürünlerimize açmasını bekliyoruz" dedi.

ÜRÜN ARTTI, PAZAR BÜYÜDÜ
Çalı, Rusya pazarının kendileri için önemli olduğunu da belirterek, "Bu pazardaki payımızı artırmak istiyoruz. Ancak şunu da unutmamalıyız ki, ürünlerimizi yalnızca Rusya'ya ihraç etmiyoruz. Dünyada gidilecek çok fazla ülke var" dedi. Moskova'daki Pokrovsky Hali'nin kapatılması konusuyla Ekonomi Bakanlığı ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın yakından ilgilendiğini anlatan Çalı, "Tek bir ürün ve tek bir pazar anlayışı ile hareket etmiyoruz. İhracata konu ürün sayısını artırdık ve bütün dünyayı pazar olarak görüyoruz" dedi. Bu yıl UYMSİB olarak alternatif pazarlara ulaşmak için yoğun bir şekilde çalıştıklarını belirten Salih Çalı, "Uzakdoğu Projesi kapsamında Japonya, Güney Kore ve Çin Halk Cumhuriyeti'ne yaş meyve sebze ihracatı girişimlerde bulunduk. Birlik olarak ABD'ye Bursa Siyah İnciri, Japonya'ya kiraz ve limon ihraç izni almak için yoğun bir şekilde çalışıyoruz" diye konuştu.

ABD'ye incir Asya'ya kiraz
Rusya'daki Pokrovsky Hali kapatılınca yüzünü alternatif pazarlara çeviren yaş sebze ihracatçıları, Japonya, Güney Kore ve Çin Halk Cumhuriyeti'ne ihracat yapmaya hazırlanıyor. Bu çerçevede harekete geçen birlik, ABD'ye Bursa Siyah İnciri, Japonya'ya kiraz ve limon ihraç izni almak için girişimlere başladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Tek pazar Rusya değil'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN