Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Teleferik 120 yerine beş kabinle açılacak

Kış turizminin merkezi Uludağ'a ulaşım sıkıntısını ortadan kaldıracak olan dünyanın en uzun aktarmasız teleferik hattı, garaj yapılamadığı için 120 yerine beş vagonla hizmet vermeye başlayacak

Giriş Tarihi: 25.10.2013
Dünyanın en uzun aktarmasız teleferik hattına bir engel de Milli Parklar Genel Müdürlüğü'nden geldi. Yolcu taşıyacak olan kabinlerin konulacağı garaj yapımı için kesilmesi gereken 27 ağaca Milli Parklar izin vermedi. Son istasyon olan Sarıalan'da yapılacak garaja izin çıkmayınca 29 Ekim'de açılışı yapılacak olan teleferik hattı 120 yerine sadece 5 kabin ile çalışabilecek. Kabinlerin hat üzerinde beklemesinin mümkün olmadığı, seferler bittikten sonra garaja konulması gerektiği belirtildi. Uludağ'a yolculuğu 22 dakikaya indirecek olan hattaki vagon sayısının yetersiz olması nedeniyle, tatilcilerin bu sezon da keskin virajlarla dolu karayoluna mahkum olacakları ifade edildi.

MAHKEME İPTAL ETMİŞTİ

Bursa'nın en önemli projelerinden biri olan ve kentin vizyonunu değiştirecek yeni teleferik hattında yaşanan bu sıkıntı 29 Ekim'de yapılması planlanan görkemli törene de gölge düşürdü. Projede Sarıalan'a yapılacak olan istasyonun yaklaşık 500 metrekareden oluşan garaj bölümünün 27 ağacın bulunduğu araziye denk gelmesi üzerine yaşanan kriz nedeniyle, yeni teleferik hattının açılışı sembolik olarak birkaç kabinle ve sadece Kadıyayla'ya bölümü ile yapılacak. Bursa'da 1963'te hizmete açılan ve Uludağ arasında ulaşımı sağlayan Türkiye'nin ilk teleferik hattının dünyanın en uzun teleferik hattına dönüştürülmesi için yürütülen çalışmalar daha önce de ağaç engeline takılmıştı. Daha önce mevcut hattı Oteller Bölgesi'ne uzatacak olan 4.3 kilometrelik yeni hattın inşası sırasında yaklaşık 4 bin ağacın kesilmesine başlanmış ancak yapılan itirazlar sonucunda Bursa 2'nci İdare Mahkemesi 'Yürütmeyi durdurma' kararı vererek ağaç kesimlerini durdurmuştu. Mahkemenin durdurma kararının ardından mevcut hattın Teferrüç ve Sarıalan bölümündeki çalışmalar devam ettirilmiş ve bu hattın açılışının 29 Ekim tarihinde yapılacağı aylar öncesinden duyurulmuştu. 29 Ekim tarihine sayılı günler kala ise Telerrüç-Sarıalan bölümünün açılışının da ağaç engeline takıldığı ortaya çıktı.

HELİKOPTERLE TAŞINMIŞTI

Yeni hattın direklerinin dikimi sırasında firma yetkilileri ağaçlara zarar vermemek için hat üzerinde bulunan 24 direğin dikimini helikopterle gerçekleştirmişti. Geçit vermeyen yamaçlarda yer alan direkler helikopter ile 3 gün boyunca teker teker taşınarak temeli atılan noktalara monte edilmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Teleferik 120 yerine beş kabinle açılacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN