Tarihi Milli Parkı'nda temizlik çalışması

Giriş Tarihi: 30.10.2013 16:39 Güncelleme Tarihi: 30.10.2013 16:39

Rehberler Odası tarafından düzenlenen kampanya kapsamında, Namazgah Tabyası'nda çevre temizliği gerçekleştirildi.

Rehberler Odası (ÇARO) tarafından düzenlenen kampanya kapsamında, Tarihi Milli Parkı'nda yer alan ve Çanakkale Savaşları sırasında kullanılan Namazgah Tabyası'nda, çevre temizliği yapıldı.

Çanakkale Valiliği, Çanakkale Belediyesi, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ), Eceabat Kaymakamlığı, Eceabat Belediyesi, Gelibolu
Yarımadası Tarihi Milli Park Müdürlüğü ile GESTAŞ A.Ş'nin de destek verdiği kampanya "Tarihimize sahip çıkalım, onu temiz tutalım", "Tarih temizken güzeldir" mesajlarını taşıdı.

Eceabat Kaymakam Nurettin Dayan, etkinlik öncesi yaptığı konuşmada, son yıllarda tarihi yarımadaya gelen yerli ve yabancı turist sayısında büyük artış olduğunu söyledi. Son 10 yılda yıllık ziyaretçi sayısının 200 binden 2 milyona ulaştığını belirten Dayan, "Umuyoruz ki önümüzdeki yıllar bu rakam 5 milyona kadar yükselecek" dedi.

Dayan, tarihi mekanları temiz tutmanın kendileri kadar ziyaretçilerin de görevi olduğuna işaret ederek, "Milli park müdürlüğü bünyesinde 40'ın üzerinde sabahtan akşama kadar temizlik işleri için görev yapan personelimiz var. Ama yine de bu sayı yeterli gelmiyor. Belirli alanlar temizlenirken biraz daha gözden uzak olanlar kirli kalabiliyor. Bunun nedeni ise belki bizler belki de yarımadayı ziyarete gelen vatandaşlarımız" diye konuştu.

ÇARO Yönetim Kurulu Başkanı Adem Biçer ise Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Park Müdürlüğü ile Eceabat Belediyesinin temizlik konusunda gereken itinayı gösterdiğini ifade ederek, "Ziyaretçilerin, gezileri sırasında yerlere çöp atmamaları konusunda mesaj vermek adına şehitlik alanlarının belirlenen noktalarında çöp toplayarak kamuoyu oluşturmak istedik. Binlerce insanımızın kahramanca mücadele ederek şehit veya gazi olduğu bu kutsal toprakları hak ettiği gibi her zaman temiz tutmayı, halkımıza 'tarihe ve çevreye sahip çıkmalıyız' düşüncesini benimsetmeyi amaçlıyoruz'' ifadesini kullandı.

Konuşmaların ardından, Namazgah Tabyası'ndaki çöpler toplanıp, araçlara yüklendi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı'nda temizlik çalışması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN