Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Teleferik sorunu çözüldü

Yapımı tüm hızıyla sürerken ağaç engeline takılan, bu nedenle kabinlerinin konulacağı garaj binası inşa edilemeyen teleferik hattındaki sorun haberimiz üzerine çözüldü

Giriş Tarihi: 1.11.2013
Bursa'nın en önemli projelerinden biri olan teleferik hattında çalışacak kabinlerin konulacağı garaj inşaatına izin çıktı. Türkiye'nin en önemli kış turizm merkezi olan Uludağ'a saatte bin 200 kişiyi taşıyarak ulaşım sıkıntısını ortadan kaldıracak olan dünyanın en uzun teleferik hattında yaşanan ağaç krizi çözüldü. Sarıalan'da yapılması gereken ve 120 kabinin bekletileceği garaj için 27 ağacın kesilmesi gündeme gelmişti. Ancak ağaçların kesilmesine Milli Parklar Genel Müdürlüğü izin vermemişti. Bunun üzerine 29 Ekim'de açılması planlanan dünyanın en uzun teleferiğinde kriz yaşanmaya başlandı. SABAH BURSA'nın manşete taşıdığı "Teleferikte sıkıntı var" haberi üzerine valilik ve büyükşehir belediyesi ilgili bakanlıkların kapılarını çalmaya başladı. Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı arasında mekik dokuyan Bursalı bürokratlar sonunda gerekli izni almayı başardı. Tabiat Varlıklarını Koruma Komisyonu'ndan olumlu görüş alınması üzerine Milli Parklar gerekli izni verince kriz çözüldü. Kararın yazılması geçtiğimiz pazartesi günü gerçekleşti. Ancak kararın Lietner firmasına tebliği 30 Ekim tarihinde mümkün oldu.

BAŞBAKAN AÇACAK

Bursa Valisi Münir Karaloğlu Uludağ'ı ziyareti sırasında yeni teleferik hakkında firma yetkililerinden bilgi aldı. Sistemin çalışması için herşeyin hazır olduğu, ancak kabinlerin bekletileceği binanın inşa edilmesi için bir ay gerektiği belirtildi. İznin kendilerine ulaşmasıyla inşaata başladıklarını bildiren müteahhit firma yetkilileri hava şartları yumuşak ve yağışsız olursa binayı bir ayda tamamlayabileceklerini ifade etti. İtalyan Lietner firmasının 30 yıllık kullanım hakkı karşılığı yaptığı teleferiğin Teferrüç-Sarıalan kısmı 29 Ekim'de açılacaktı. Ancak yaşanan ağaç krizi nedeniyle ertelenen açılış kasım sonuna kaldı. İnşaatın tamamlanmasının ardından devreye girecek olan teleferik hattının açılışının da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılacağı ifade edildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Teleferik sorunu çözüldü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN