Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'nin ilk Katı Atık Bertaraf ve Düzenli Depolama Tesisi'nde inşaat sürüyor

GÜNEKAB (Güney Katı Atık Birliği) Başkanı Op. Dr. Mehmet Özcan ve GÜNEKAB Encümen üyeleri Edirne'nin Keşan ilçesine bağlı Paşayiğit Beldesinde yapımı süren Katı Atık Bertaraf ve Düzenli Depolama Tesisi'ni ziyaret etti.

Giriş Tarihi: 6.11.2013 17:16
'nin ilk Katı Atık Bertaraf ve Düzenli Depolama tesisi olma ünvanına sahip olan tesisin inşaatına giden GÜNEKAB heyeti, burada yapım işini üstlenen firmanın Şantiye Şefi Çevre Mühendisi Enes Mahmutoğlu ve diğer yetkililer tarafından karşılandı. Mahmutoğlu'ndan tesisteki çalışmalar hakkında bilgi alan Özcan ve Encümen üyeleri, sahayı gezerek yerinde incelemeler yaptı.

ÖZCAN: 'İLK KATI ATIĞI, 2014'ÜN AĞUSTOS AYINDA DÖKERİZ'
Paşayiğit'ki Düzenli Katı Atık Bertaraf ve Düzenli Depolama Tesisi'nde inşaat çalışmalarının hızlı bir şekilde sürdüğüne vurgu yapan GÜNEKAB Başkanı ve Keşan Belediye Başkanı Op. Dr. Mehmet Özcan, 'İnşallah bu tesisimiz de zamanından önce bitirilip bölgeye kazandırılacak. Alana ilk çöpün 2014 Ağustos'undan sonra depolanmaya başlayacağını düşünüyoruz.' dedi.
Toplu konut bölgesindeki vahşi depolama sahası ile ilgili revizyon çalışmalarının da sürdüğünü söyleyen Özcan, şunları kaydetti: 'Vahşi depolama sahamızın projesini 2 yıl önce hazırlattık. Son Ankara ziyaretimizde, Çevre Bakanlığı'ndaki görüşmelerimizde projemizi sunmuştuk. Hazırladığımız proje 2 yıl öncesine ait olduğu ve yerin üzerine yeni çöpler döküldüğü için söz konusu projemizde yeni düzenlemeler yapılması gerektiği ifade edildi. Bu konuyla ilgili güncelleme çalışmaları, projeyi çizen firma tarafından yürütülüyor.'

'KEŞAN BELEDİYESİ OLARAK ÇEVRE BAKANLIĞI'NA VERDİĞİMİZ TAAHHÜTLERİMİZİN HEPSİNİ YERİNE GETİRDİK'
Keşan Belediyesi'nin yürüttüğü projelerle birlikte Keşan'ın 2014'ün sonlarına doğru çevre sorunlarını halletmiş bir yerleşim yeri olacağını dile getiren Özcan, şöyle devam etti: 'Çevre konusunda ülke olarak geç kalmışız. Çevre konusuna yıllar önce eğilmeliydik ama olsun zararın neresinden dönersek kar misali herkes çalışmalarını sürdürmeli. Herkes bu dünyayı korumak ve kollamak zorunda. 60 bin nüfus olmuşsuz ama hala kanalizasyon sularımız Cevizlik Deresi'ne akıyor. Şehirde bunu görmüyoruz ama Keşan'a yakın ovalara doğru indiğimizde gerçekliği hep birlikte görüyoruz. Maalesef buralara akan sular bize hastalık olarak geri dönüyor. 'Temizlik imandan gelir' derken pislik diz boyu olmaz. İşte Keşan Belediyesi olarak Çevre Bakanlığı'na verdiğimiz taahhütlerimizin hepsini yerine getirdik.

'KİRLETEN, BUNUN BEDELİNİ ÖDEYECEK'
Özcan sözlerinin devamında GÜNEKAB'a sadece belde ve ilçelerin değil köylerin de dahil olmak zorunda olduğunu belirtti. Mevcut katı atık düzenli depolama tesisi ile köylerin de çöplerini dereye, ovaya, bağa bahçeye atamayacağını ifade eden Özcan, "Şu anda bazı şeylere müsaade ediliyorsa ya da bazı birliklere vahşi depolama sahasını kullandırıyorsak da bu hep böyle olmayacak. Onlar da bu tesise katkı sunacaklar. Çevre Kanunu'nda şöyle der 'Kirleten öder'. Evet kirleten bunun bedelini ödeyecek. Bundan sonra bu prensiple çalışılacak" dedi.

'EDİRNE'DE BU PROJEYİ İLK BİZ YAPTIK'
Mehmet Özcan, basın mensuplarının dile getirdiği ve son günlerde özellikle ulusal basında ve televizyon kanallarında gündeme gelen ve tepki toplayan Edirne'deki çöplükle ilgili olarak da şunları ifade etti: 'Biz kendi bölgemizden sorumluyuz. Biz bu işe vilayet olarak aynı zamanda başladık. Biz sonuna geldik bunun. Eski çöp tesislerinde rehabilitasyon işleriyle uğraşıyoruz. Ama ben ne diyeyim. Edirne gibi bir il, tarihi ve özelliği ön planda olan 150 bin nüfuslu bir yerde bu sorunun çok önceden çözülmesi gerekiyordu. Bunu kimseyi eleştirme adına söylemiyoruz. Ama bizim projemiz şu anda Edirne'de ilk biten proje oldu. Bundan da gurur duyuyoruz'
Katı Atık Bertaraf ve Düzenli Depolama Tesisi hakkında bilgi veren Şantiye Şefi Çevre Mühendisi Enes Mahmutoğlu da şu bilgileri verdi: 'Paşayiğit'teki alanda sahanın hafriyat çalışmaları yapıldı. Bu alanda iki ayrı depolama alanı olacak. Bunlardan birinci depolama alanında kil ve membran serimini de büyük ölçüde tamamladık. İkinci alan ise sadece hafriyat yapılarak bırakıldı. Serilen membran ve kil dökülen çöplerden sızan suların toprağa ve doğaya dolayısıyla çevreye zararını önleyecek. Geçirimsiz bir tabaka oluşturuyoruz. Alanda toplam işin %60'ı seviyelerindeyiz.'
Mahmutoğlu, GÜNEKAB'ın Paşayiğit'te yürüttüğü çalışma bittiğinde Trakya'daki ilk düzenli katı atık depolama ve bertaraf tesisi olacağının ve Güney Edirne'nin çevresel anlamda büyük bir adım atacağının altını çizdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Edirne'nin ilk Katı Atık Bertaraf ve Düzenli Depolama Tesisi'nde inşaat sürüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN