Türkiye'nin merkezi 'da hasat başladı

Giriş Tarihi: 6.11.2013 11:18

Bahçelerde dallardan sarkan milyonlarca toplanarak ülkenin her yanına gönderiliyor.

Türkiye'yi ile tanıştıran ve halen üretimin yüzde 45'lik bölümünü elinde tutan 'da kivi hasadına başlandı. Bahçelere giren üreticiler, olgunlaşan kivileri toplayarak, kasalarla soğuk hava depolarına göndermeye başladı. Bu depolardan Türkiye'nin her yanına gönderilecek olan kiviler vatandaşın sofralarına kadar ulaşacak.

Yalova Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Selim Karahan, üretim sürecinin her aşamasını takip ettiklerini ve rekoltenin artması için ileri tarım tekniklerini kullandıklarını söyledi. Karahan, "Yalova olarak açık alan yetiştiriciliğinde en çok katma değeri kividen elde ediyoruz. Çok az taban arazisi bulunan Yalova'da yaklaşık 4 bin dekar alanda kivi üretimi gerçekleştiriliyor. Geçen yıl ki rekoltemiz 12 bin tondu, ülkeden üretilen 32 bin ton kivinin yüzde 45'lik bölümünü ise Yalova üretiyor.

Maksadımız ilimizdeki üretim alanlarını arttırıp, ileri üretim tekniklerini kullanarak rekolteyi de daha yukarılara çekmek. Yine kivinin sürdürülebilirliğini sağlayacak olan muhafaza kapasitesini de arttırmak istiyoruz. Şu anda 55 bin ton/yıl olan depolama kapasitesini artırma hedefimiz var. Bunu sağlamak için soğuk hava depolarının yapımına yüzde 50 hibe desteği veriyoruz. İlerleyen süreçte Yalova kivinin fiyatının belirlendiği il olacak. Kivi borsasının da Yalova'da kurulmasını istiyoruz" dedi.

Türkiye'nin en büyük kivi üreticisi olan Yalova'da en fazla üretim alanına sahip olan ise İsmail Fidan. Fidan, elde ettikleri kazançtan son derece memnun olduklarını dile getirerek, "Kividen elma ve şeftaliye göre birkaç kat daha fazla para kazanıyoruz. Kivi üretimine yönelik bahçe tesisi biraz masraflı olsa da, daha sonraki zamanlarda masraflar düşüyor. Kivi yetiştiricileri olarak halimizden memnunuz" diye konuştu.

Taşköprü beldesine kurulan soğuk hava depoları ise, gelen kivileri evvela otomatik sistemli makinelerle tek tek ebatlarına göre ayırıyor. Yüzlerce kişiye istihdam sağlayan bu sektörün her geçen gün geliştiğini dile getiren soğuk hava deposu sahipleri, "Depolarımızı Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'nün verdiği yüzde 50 hibe desteği ile kuruyoruz. Kiviler buraya geliyor. Kurulan yeni sistem boylama makineleriyle kiviler önce tüylerinden arındırılıyor, sonra boylanarak kasalara yerleştiriliyor. Buradan da Türkiye'nin her yerine gönderiliyor" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye'nin kivi merkezi Yalova'da hasat başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN