Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ganalı annenin nafaka savaşı

Hakan U. ile evlenip Bursa'ya yerleşen ancak kendisine şiddet uygulayan eşinden ayrılıp ülkesine dönen Ganalı Constance Dortsu, şimdi kızı için nafaka savaşı başlattı

Giriş Tarihi: 10.11.2013
Ganalı Constance Dortsu ile Uludağ Üniversitesi'nde okutman olarak görev yapan Hakan U. 2005'te internette tanıştı. Hakan U. Constance ile yüz yüze görüşmek için Gana'ya gitti. İlk görüşte birbirine âşık olan ikili 2007'de Gana'da evlendi. Bursa'ya yerleşen Dortsu için hayat beklediği gibi olmadı. Evlendikten sonra Hakan U.'nun tamamen değiştiğini ileri süren Dortsu, kocasının kendisini eve kilitlediğini ve şiddet uygulamaya başladığını iddia etti. Dortsu "İkametgâh Tezkeresi'nde 'Türk vatandaşıyla evli' şıkkı olmasına rağmen 'bekar' şıkkının işaretli olduğunu görünce evliliğinin Türkiye'de geçerli olmadığını öğrendi. Dortsu "Evde bulduğum evlilik cüzdanından kocamın başka bir kadınla daha evli olduğunu ve 1 tane de kızı bulunduğunu anladım. 'Evli misin?' diye sordum ancak inkar etti ve beni dövmeye başladı" dedi.

BENİ EVE KAPATTI

Türk eşinin her fırsatta kendisini dövdüğünü iddia eden Constance "Bir gün markete beni de götürmesi için ısrar ettim. Ancak beni dövdü. Ben de cebinden telefonu alarak kendimi banyoya kilitledim ve Gana'daki ailemi arayarak şiddet gördüğümü anlattım. Banyodan çıktığımda ne konuştuğumu sordu ben de Gana'ya gitmek istediğimi söyledim. Beni sürekli eve kilitlemeye başladı. Artık dayak yemeye dayanamıyordum. Bana 'Tamam seni ülkene göndereceğim' dedi ancak hiçbir şey yapmadı. Gitmeme izin vermedi" iddiasında bulundu.

'KORKUDAN DÖNEMEDİM'
Hamile olduğunu öğrenen eşinin bu habere çok sevindiğini ve eskisi gibi şiddet uygulamadığını anlatan Dortsu şöyle konuştu: "Ancak bir süre sonra bana kötü davranmaya başladı. Hamileydim ve yeniden döverse çocuğuma bir şey olur diye korkuyordum. Çocuğu aldırırsan dönmene izin veririm dedi. Ben de kabul etmiş gibi yaptım. Ama dönünce 2008'de kızımı dünyaya getirdim. Dönmemi istedi. Gana'da bir avukata danıştım, kendi rızamla Türkiye'ye dönersem aynı şeyleri yaşadığımda hukuki olarak yardımcı olamayacaklarını söyledi. Ben de bu nedenle korktum ve dönmedim."

'KIZIM SÜREKLİ BABASINI SORUYOR'
Kızını tek başına büyütmekte maddi olarak zorlandığını anlatan Constance Dortsu "Türk konsolosluğuna başvurdum. Bana çocuğa bakmak zorunda olduklarını söylediler. Bunu duyunca yeniden Türkiye'ye geldim. Uludağ Üniversitesi'ne gittim, Hakan'ın evlendiğini söylediler. Rektörlüğe çağırdılar. Beni görünce şaşırdı, Gana'ya dönmemi istedi. Yabancılar Şube'ye gittim, çocuğumu Türkiye'ye getirmek istediğimi söyledim. Gana'daki nikâh geçersizmiş, Hakan da evliliği inkâr ediyor. Kızım bana babasını soruyor. Tüm mücadelem kızımın babasız büyümemesi için."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ganalı annenin nafaka savaşı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN