Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bilim için son dönemeç

Bursa'yı hizmetleriyle geleceğe taşıyan Büyükşehir Belediyesi tarafından kente kazandırılan Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi'nin yeni binası aralıkta 'Bilimin Sultanları' sergisiyle hizmete açılacak

Giriş Tarihi: 17.11.2013
Büyükşehir Belediyesi tarafından Buttim Tüyap Fuar Alanı'nın yanında yaptırılan Bilim ve Teknoloji Merkezi, gün sayıyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, inşaat çalışmalarını yerinde incelediği Bilim ve Teknoloji Merkezi'nin koordinasyon çalışmalarını yürüten Bursa Kültür A.Ş. Genel Müdürü Rıfat Bakan'dan çalışmalarla ilgili detaylı bilgi aldı. Bursa'da değerli eserlerin inşa edildiğini söyleyen Altepe, Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan Bilim ve Teknoloji Merkezi'nin de bu dönem kente kazandırılan en önemli anıtsal yapılardan biri olduğunu belirtti. Altepe, merkezin şu anda Avrupa'da dahi olmayan özelliklere sahip olduğunu ifade ederek, "Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi, 10 bin metrekarenin üzerinde bir kapalı alanda yapılandırıldı. Burası gençlerimizin, okullarda aldıkları teorik bilgileri pratiğe çevirdikleri önemli bir merkez olarak hizmet verecek. Öğrenciler fizik, mekanik ve her türlü fen konularında okullarında aldıkları teorik bilgileri burada pratiğe dönüştürmüş olacaklar. Bilim ve Teknoloji Merkezi, Bursa'nın önemli prestij merkezi olacak" dedi.

BENZERİ AMERİKA'DA

Merkezde 250'yi aşkın düzeneğin bulunacağını belirten Altepe, "Gençler enerjinin nasıl üretildiğini, barajların nasıl çalıştığını, suyun kaldırma kuvvetini, ay tutulmasını, tsunamiyi, gökyüzü ile ilgili bilgileri, mevsimlerin nasıl oluştuğunu ve yoğunluğun ne demek olduğunu gözlemleyip, tüm mekanik, fizik ve astronomi konularında en güzel örnekleri burada bulabilecekler. Burası sadece Bursa'nın değil, Türkiye'nin de en önemli eğitim merkezlerinden biri olacak" diye konuştu. Bu çapta bir merkezin örneğinin sadece Amerika'da bulunduğunu kaydeden Altepe, "Bu proje, Amerikan Devlet başkanının politikası olarak orada direk devlet başkanlığına bağlı olarak uygulanıyor. Türkiye'deki ilk uygulamasını da Bursa'da Aralık ayı içinde hizmete açmış olacağız" dedi.Altepe, ilk İslam alimlerinin buluşlarıyla ilgili olarak hazırlanan ve dünya çapında önem taşıyan 'Bilimin Sultanları' adlı serginin de Bursa'da, Bilim ve Teknoloji Merkezi'nde açılacağını sözlerine ekledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bilim için son dönemeç
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN