Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dağ köylerine örnek proje

BESAŞ'ın Keles'te kurduğu Süt ve Süt Ürünleri Fabrikası, kısa sürede Bursa'nın 163 dağ köyünde yaşayan 14 bin nüfusun gelir kapısı haline geldi. Proje göçe de son verecek

Giriş Tarihi: 22.11.2013
Bursa Büyükşehir Belediyesi Halk Ekmek Şirketi BESAŞ, Türkiye'de göçü bitirebilecek hayırlı bir projeye imza attı. Şimdilik 'yeni doğan bir bebek' olan proje, Bursa'nın 163 dağ köyünde yaşayan 14 bin nüfusun yaşam kaynağına dönüşmek üzere. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe'nin danışmanı Fehim Ferik, telefonda BESAŞ bünyesindeki sosyal sorumluluk projesini ve diğer yatırımları anlatmaya başladı. Sonra da SABAH'ı, 'olay yeri'ne davet etti. Hemen SABAH Ekonomi Müdürü ve aynı zamanda SABAH BURSA yazarı olan Şeref Oğuz'a konuyu açtım, "Mutlaka gidip görelim" dedi. Ertesi sabah, Şişli Evlendirme Dairesi'nin yanında, bizi Bursa'ya götürecek olan helitaksinin yanında bulduk kendimizi.

45 DAKİKADA KELES'TEYİZ

BESAŞ'ın Süt ve Süt Ürünleri Fabrikası, Bursa'nın en uzak ilçelerinden biri olan Keles'te kurulu. Bursa'ya en fazla yarım saatte ulaşan helikopterle 70 kilometre uzaklıktaki Keles'e, 45 dakikada gidiyoruz. SABAH ekibini Keles'te, BESAŞ'ın Genel Müdürü Mustafa Bektaş karşılıyor. Bektaş, Başkan Altepe gelene kadar, süt ürünleri fabrikasının, Bursa'nın en çok göç veren bölgesi için ne anlama geldiğini anlatıyor bize. Biliyorsunuz bir süre önce, köyleri de büyükşehirlere bağlayan bir yasa geçti TBMM'den. Yeni yasa, büyükşehir belediyelerine, köylerde tarım ve hayvancılığı geliştirme sorumluluğu yüklüyor. Keles tesisleri, bu yasa kapsamında kanuni bir boyut kazanmış. Keles, Orhaneli, Büyükorhan ve Harmancık ilçelerine bağlı 163 köy giriyor kalkınma projesi kapsamında. Şimdilik bu 163 köyden her gün kilosu 1 TL'den, yaklaşık 5 ton süt toplanıyor. Şimdilik diyoruz çünkü iki ay kadar sonra bu rakamın 20 tona ulaşacağına kesin gözüyle bakılıyor. BESAŞ ekipleri, köyleri tek tek dolaşıp, köylülere, sütün kalitesini nasıl artırabileceklerine ilişkin eğitim veriyorlar. Köylüler şimdiden, kooperatifler kurarak toplu üretim yapma yönünde girişimlere başlamışlar. Tek bir inekle değil çok sayıda ineği bir çiftlik çatısı altında birleştirerek, masrafları düşürüp kazancı artırma, bankalardan kredi bulma yönünde girişimlersürüyormuş. Belediye, bankalardan ve Tarım Kredi Kooperatifi'nden, iki yıl geri ödemesiz, 7 yıl vadeli kredi temini için köylüye yardımcı oluyor. BESAŞ'ın eğitim projesinin kapsamı geniş. Yakın bir gelecekte, yöre halkından önde gelen üreticiler, dünyanın değişik yerlerine götürülerek, profesyonel üretim yapan tesislere geziler de düzenlenecek.

BİN RAKIMDA YOĞURDUN TADI

Biz BESAŞ Genel Müdürü Mustafa Bektaş'la koyu bir sohbete dalmıştık ki Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe geliyor ve fabrikayı gezdiriyor bize. Son teknoloji makinelerle donatılmış tesislere, steril elbiseler giyerek giriyoruz. Başkan Altepe, süt, ayran ve peynir tanklarıyla yeni ürünler elde etmek için yapılan laboratuar çalışmalarını anlatıyor bize. Tesislerde şimdilik, günlük süt, kaşar peyniri, yoğurt, ayran, lor ve krema üretiliyor. Burada üretilen ürünler, Bursa kent merkezindeki 180 bayide halkla buluşuyor. Sonra hep birlikte oturup, leziz ürünleri tadıyoruz. Başkan Altepe, ürünlerin lezzetinin, kalitenin yanında, bin metre rakımda, gübre ve ilaçlamanın en az olduğu bölgede üretim olduğunu anlatıyor.

Bursa'nın ulaşım sorunu çözüldü
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, alışılmış politikacı tipinden farklı bir portre çiziyor. Sessiz sedasız, son birkaç yılda Bursa'nın çehresini değiştirdi Recep Başkan... Bursa'ya her gittiğimde, kentteki yenilikleri ve değişimi çok net fark edebiliyorum. Recep Altepe'nin Bursa'ya kattığı en önemli değerlerin başında ulaşım geliyor elbette. Ulaşım deyip geçmeyin. Havayolu şirketleri yıllardır, rantabl olmadığı gerekçesiyle İstanbul'un burnunun dibindeki Bursa'ya sefer yapmaktan kaçınıyorlar. İhracat ve sanayide Türkiye'nin göz bebeği olan Bursa'ya ulaşmak için karayolu ya da Mudanya'ya yapılan feribot seferleri dışında şansımız yoktu yakın zamana kadar. Başkan Altepe'nin Bursa'nın ulaşımına yönelik ilk hamlesi, deniz ulaşımında tekel oluşturan İDO'ya rakip BUDO'yu kurması oldu. İşadamları, öğrenciler, günübirlik seyahate gidenler artık tek bir şirkete mahkûm değiller Bursa'ya denizden ulaşmak için. Ardından deniz uçağı projesi geldi. Haliç'ten kalkıp Gemlik Körfezi'ne inen uçak hattını, kısa süre içinde tam 10 bin kişi kullanmış. Şimdi sırada, Bursa Havalimanı'na, İstanbul ve diğer illerden tarifeli seferler düzenlemek var.

Türkiye'deki göç trajedisini bitirebilir
Bursa'nın İstanbul'a bu kadar yakın olmasına rağmen, bu 163 köydeki nüfusun 14 bine kadar düşmesi, Türkiye'nin göç gerçeğinin ne boyutlarda olduğunu gözler önüne seriyor aslında. Başkan Recep Altepe, imza attıkları projenin sonuçları ile ilgili çok iddialı... "Böyle bir projenin, Türkiye'nin köylerinden, karınlarını doyuramadıkları için kentlere yapılan göçleri önleyeceğini düşünüyorum" diyor ve ekliyor: "Türkiye'de bir ilk olan projeyle iki şey hedefliyoruz. 1- Kırsal kalkınma, 2-Halka sağlıklı ve kaliteli ürün sunma."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dağ köylerine örnek proje
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN