Balı rüzgâr uçurdu

Bursa'da hasat zamanı esen poyraz baldaki rekolteyi düşürdü. Geçen yıl bin ton bal rekoltesi alan sektör, bu yıl 300 ton kayıpla 700 tonda kalmanın sıkıntısını yaşıyor

Giriş Tarihi: 24.11.2013
Bu yıl Bursa balındaki üretim miktarının poyraz rüzgârları nedeniyle ortalama 300 ton düştüğü bildirildi. Bursa Arı Yetiştiricileri Birlik Başkanı Selami Sezgin, Bursa Arıcılar Birliği İnegöl Temsilcisi Zeynullah Soylu ile birlikte arıcıları ziyaret etti. Yeni sezon öncesi arıcılara, başarılı sezon geçirmelerini temenni eden Birlik Başkanı Selami Sezgin, 2013 yılının arıcılar açısından sancılı geçtiğini belirterek "Bu yıl 3'te bir oranında düşüşle 600-700 ton bal alındı. 2013 arıcılarımızın beklentisinin çok gerisinde bir yıl oldu. Bahar iyi başlamıştı fakat daha sonra mayıs ayı çok yetersiz geçti. Arıların yetersizliğinden dolayı rekolte düşük oldu. Bursa'da normalde yılda bin ton alınıyordu" dedi.

İNEGÖL'DE 125 TON
Bursa Arıcılar Birliği İnegöl Temsilcisi Zeynullah Soylu ise bu sene İnegöl'de sezonun çok verimli olmadığını belirterek, "İnegöl'de geçen sene rekolte 150 tondu. Geçen kıştan bahara çıkışımız çok iyiydi ama anormal bir mevsim yaşadık. Bu sene 150 tonu yakaladığımızı sanmıyorum. 100-125 tonda kalmışızdır" diye konuştu. Ziraat Mühendisi Hasan Cengiz ise bu seneki rekolte düşüşünün doğayla alakası bulunduğunu aktaran Hasan Cengiz, "Hastalıklar muhakkak etkili ama ana sebep doğa. Özellikle lodos çok esti yaz döneminde. Bu lodosa bağlı olarak çiçeklerdeki nektar akımı zayıf oldu" ifadelerine yer verdi.

BURSA RUTUBETLİ

Hasan Cengiz "Bahara arıcılarımızın iyi çıkması için kışın varovayla ilgili etkin mücadele yapmaları lazım. Şu an itibariyle bitirmiş olmaları lazımdı. Bitirmeyenlerin bir an evvel varova mücadelesini yapmaları gerekir. Diğer hastalıklarla ilgili nozemayla mücadele yapmalılar. Çünkü bilindiği üzere Bursa rutubetli bir bölge. Rutubetli bölgelerde nozema yaygın olur. Gıda yetersizliği söz konusu olanlar da gıda için arı keki yerine arı yemini kullanabilirler. Ve kış boyunca beslemeye devam edebilirler. Bu şekilde kışı daha rahat atlatabilirler" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Balı rüzgâr uçurdu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN