Sağlıklı çevre için 20 milyonluk yeni yatırım

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Nilüfer Çayı'nın bir kolu olan ve yaklaşık 90 yıl önce sel baskınlarının önlenmesi amacıyla yapılan Alman Kanalı'nı ıslah ederek rekreasyon alanı haline getiriyor

Giriş Tarihi: 24.11.2013
Sınırları içindeki 25 derede düzenli olarak ıslah çalışmaları yapan Büyükşehir Belediyesi, kent merkezinden geçen Gökdere, Hacivat ve Nilüfer çaylarının kollarında ıslah çalışmasının yanında çevre düzenlemeleriyle dere kenarlarını yeni yaşam alanlarına dönüştürüyor. Gökdere ve Hacıvat Deresi'ndeki ıslah ve çevre düzenleme çalışmaları hızla devam ederken, Nilüfer Çayı'nın bir kolu olan ve 1925- 1926 yıllarında ovada yaşanan olası sel baskınlarının önüne geçmek için yaptırılan Yunuseli'deki Alman Kanalı'nda da ıslah ve çevre düzenleme çalışmalarının startı verildi.

SEL BASKINLARINa ÖNLEM İÇİN YAPILMIŞ

Bursa'nın daha sağlıklı ve yaşanabilir bir kent olması amacıyla üst yapının yanında BUSKİ kanalı ile altyapı çalışmalarına da büyük ağırlık verdiklerini dile getiren Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, içme suyu, kanalizasyon, yağmur suyu ve dere ıslahı gibi çalışmalar için BUSKİ'nin yılda 250 milyon TL'lik yatırım yaptığını hatırlattı. Bir dönemde BUSKİ'nin çevre yatırımları için harcadığı kaynağın 1 milyar TL'yi aştığını ifade eden Başkan Altepe, "Gökdere ve Hacıvat deresinin ardından şimdi de Alman Kanalı'nda ıslah ve rekreasyon çalışmalarını başlatıyoruz. Bu kanal 1925- 1926 yıllarında barajlardan önce ovada yaşanan sel baskınlarının önlenmesi amacıyla yapılmış. İki yıl süren çalışmalarda Almanya'dan getirilen ekskavatörler kullanıldığı için adına Alman Kanalı denmiş. Bursa'nın ve ovanın sigortası olan bu kanalı şimdi de hem daha sağlıklı hem de yaşanabilir bir alan olması içindüzenliyoruz. Toplamda 20 milyon TL'lik bir yatırımı bölgeye kazandırıyoruz" diye konuştu. Altepe, yeni yasanın yürürlüğe girmesinin ardından İznik ve Uluabat Gölü ile Gemlik Körfezi'nin de yeniden hayat bulacağını da sözlerine ekledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sağlıklı çevre için 20 milyonluk yeni yatırım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN