Türkiye'nin en iyi haber sitesi

56 paşanın yadigârları müzede sergilenecek

Bosna Hersek Sancak Beyliği'ni 4 asır yöneten, Osmanlı Devleti'nin 56 paşasının çıktığı Çengiç ailesinden kalma kılıç, ateşli silah, tılsımlı gömlek, tekstil malzemeleri, ferman gibi eşyalar, Bursa Kent Müzesi'nde sergileniyor

Giriş Tarihi: 6.12.2013
Soyu Akkoyunlulara uzanan, Osmanlı döneminde 56 paşa çıkaran ve kuşaktan kuşağa geçen Bosna Hersek Sancak Beyliğini 4 asır yürüten "Çengiç" ailesinin, Bursa'da bir müzede sergilenen kılıç, ateşli silah, tılsımlı gömlek, tekstil malzemeleri, ferman gibi eşyaları, geçmişe ışık tutuyor. Eşyaları Bursa Kent Müzesine bağışlayan, Çengiç ailesinin son ferdi Leyla İlova (75), Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde başladığı yükseköğrenimini, bir yıl sonra yeniden sınava girerek İstanbul Üniversitesi Psikoloji Bölümünde sürdürdüğünü ve bu bölümün yanı sıra aynı üniversitenin İktisat Fakültesine bağlı Gazetecilik Enstitüsü'nden mezun olduğunu söyledi. Mezun olduktan sonra reklam spikerliği, Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Bürosu'nda şube müdürlüğü görevlerinde bulunduğunu ifade eden İlova, Çengiç ailesinin kökünün Akkoyunlu Uzun Hasan'a kadar uzandığını söyledi. Atalarının, Akkoyunlu Devleti yıkılınca Çankırı'ya yerleştiğini aktaran İlova, şöyle devam etti: "Atalarımı, Osmanlı Devleti döneminde Yavuz Sultan Selim, uç beyi olarak Bosna Hersek'e göndermiş. Çankırı'dan gittikleri için oradaki yerliler, ailemize, 'Çankırı'dan gelenler' anlamına gelen 'Çankırıliç' diye hitap etmiş ve daha sonra bu isim zamanla değişerek 'Çengiç' olmuş. Atalarımız, Bosna Hersek Sancak Beyliğini 4 asır başarıyla yürütmüş, akıncı ruhuyla hamleler yapmış. Ailemiz, Osmanlı'ya 56 paşa kazandırmış."

MEKTUP VESİLE OLDU
İlova "Bursa Eski Eserleri Sevenler Kurumunda çalıştığı yıllarda Mevlid-i Şerif'in yazarı Süleyman Çelebi'nin türbesinin inşasına katkıda bulunan babam merhum Rıza İlova, bana hediye ettiği kitabın ilk sayfasına, 1952'de vasiyet niteliğinde, 'Kızım Leyla. Babanın sana verebileceği ve kendimce en kıymetli hediye budur. Onun en çok iftihar ettiği başarısı bu olmuştur. Bana layık bir evlat olmak istersen gücüne göre benim gittiğim yoldan git. Mükafatını benim gibi alırsın' cümlelerini yazmıştı. Bunun üzerine ailemden kalan konağımızdaki eşyaları, Bursa Kent Müzesine bağışlamaya karar verdim" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
56 paşanın yadigârları müzede sergilenecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN