Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Avrupa'dan vazgeçen ihracatçı Çin'i keşfetti

Avrupa'da yaşanan ekonomik kriz nedeniyle yeterli talebi bulamadıklarını söyleyen Bursalı meyve ihracatçısı 'Alara' Ceosu Yavuz Taner "Bu nedenle Uzakdoğu fırsatını değerlendiriyoruz" dedi

Giriş Tarihi: 6.12.2013
Bursa'da faaliyet gösteren Alara Fidan Üretim ve Pazarlama A.Ş. Ceosu Yavuz Taner, ihraç ettikleri yüksek fiyatlı meyvelerin ekonomik koşullar nedeniyle Avrupa'da yeteri kadar alıcı bulamadığını söyledi. Taner, "Çin ve Uzakdoğu ülkelerine uçakla gönderilmesi ve maliyetlerin daha yüksek olmasına rağmen insanların rahatlıkla alabilecekleri zenginliğe ulaşmış vaziyetteler. Onun için Türkiye'de yetiştirdiğimiz en iri, kaliteli meyveleri uçakla Uzakdoğu'ya gönderme fırsatımız var. Bu fırsatı kaçırmamamız gerekiyor" dedi. Türkiye'nin önemli meyve üreticilerinden biri olan Alara Fidan Üretim ve Pazarlama A.Ş. Ceosu Yavuz Taner, sektörde bu yılın hava şartlarının getirdiği zorluklardan dolayı zor geçtiğini söyleyen Taner, "Çiçek döneminde havaların yağışlı gitmesi verimliliği etkiledi. Özellikle kiraz alıştığımız miktarda olmadı. Ama üretimin az olduğu senede dahi ihracatçılar miktar olarak standart 50 bin - 60 bin ton seviyesindeki kiraz ihracatı gerçekleştirdi" diye konuştu.

DOĞUYA İHRACAT 6 KAT ARTTI
İhracat ile ilgili çalışmalarının sürdüğünü söyleyen Taner, Uzak doğu pazarının hızlı geliştiğini kaydetti. Çin ve Güney Kore Tarım Bakanlıkları arasında meyve satışına yönelik mutabakat yapılamamasından dolayı meyve sebze ihracatının kısıtlı ve yavaş geliştiğini dile getiren Taner şunları söyledi: "Bugün baktığımızda iri, daha yüksek fiyata satabildiğimiz meyveler ekonomik koşullardan dolayı Avrupa'da daha az alıcı bulabilmekte. Fakat Çin ve Uzakdoğu ülkelerine baktığımız zaman da uçakla gönderilmesine ve maliyetlerin daha yüksek olmasına rağmen insanların bunu rahatlıkla alabilecekleri zenginliğe ulaşmış vaziyetteler. Onun için Türkiye'de yetiştirdiğimiz en iri kaliteli meyveleri uçakla Uzakdoğu'ya gönderme fırsatımız var. Bu fırsatı kaçırmamamız gerekiyor. Buraya satışımızı geçen sene ile mukayese ettiğimizde 6'ya katladık. 600 palet, uçak sevkiyatı gerçekleştirdik." Bursa Siyah İnciri'nde Avrupa'ya, Rusya'ya ve Uzakdoğu'ya proje geliştirdiklerini de dile getiren Taner, ürünün satış zamanının sıcak havalara, tatil ve bayrama denk gelmesinin satışları etkilediğini söyledi. Olumsuzluk yaşamalarına rağmen Bursa Siyah İnciri satışlarının iyi olduğunu söyleyen Taner, miktar olarak geçmiş senelerin üstünde ihracat gerçekleştiğini ifade etti. Nar satışına da başladıklarını ifade eden Taner, "Avrupa'daki ülkelere tırlarla gidiyor. Uzakdoğu'ya halihazırda uçaklarla gidiyor. Konteynır gemi ile gönderebileceğimiz ürünler arasında nar ön plana çıkabiliyor. Geçen sene soğutuculu gemi ile Singapur'a gönderdik. İç pazarda da nar suyu konusunda 6 senedir ikram ediyoruz. Herkes çok beğeniyor. Onun için arkadaşlarla karar verdik. Nar suyunu da satışa sunacağız. Yeni yılda belli oranda pazarda görebilirsiniz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Avrupa'dan vazgeçen ihracatçı Çin'i keşfetti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN