Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Havalimanı, Mart'a yetiştirilmeye çalışılıyor

Uluslararası standartlara kavuşturmak için çalışmaların başlatıldığı Havalimanı, Çanakkale Savaşları'nın 99'uncu yıldönümü olan Mart ayına yetiştirilmeye çalışılacak.

Giriş Tarihi: 6.12.2013 16:36
Havalimanının 1800'den 2350 metreye çıkarılan pistine orta gövdeli uçaklar daha güvenli iniş ve kalkış yapabilecek.

Geçtiğimiz Mart ayında uçuşlara kapatılarak başlatılan pist uzatma ve genişletme çalışmaları kapsamında 1800 metre uzunluğunda ve 30 metre genişliğinde olan pistin uzunluğu 2350 metreye, genişliği ise 45 metreye çıkarılıyor. Çalışmalar tamamlandığında daha önce küçük gövdeli uçakların iniş ve kalkış yaptığı havalimanı orta gövdeli uçakların da inip kalkabileceği duruma gelecek.

Havalimanı Müdürlüğü'ne atanan Hasan Pala, çalışmalar hakkında bilgi verdi. Pist uzatma ve genişletme çalışmalarının tamamlanmasıyla birlikte Çanakkale Havalimanı'nın uluslar arası havalimanı standartlarına uygun bir hale geleceğini belirten Pala, "Yeni havalimanı pistimizin yapımıyla birlikte daha önce 60-70 kişi kapasiteli küçük gövdeli uçakların inip kalktığı havalimanına 150-160 kişi kapasiteli orta gövdeli uçaklar da güvenli şekilde inip kalkabilecek. Türkiye'deki ve uluslar arası havayollarına ait firmaların uçakları da havalimanına rahatça inip kalkabilecek." açıklamasında bulundu.

İhale şartnamesine göre müteahhidin çalışmayı 2014 yılı Temmuz ayında tamamlaması gerektiğini belirten Pala, çalışmaların daha önce tamamlanarak havalimanının Çanakkale Deniz Zaferi'nin 99'ncu yıl törenlerinin gerçekleşeceği 18 Mart 2014 tarihine yetiştirilmesi için müteahhidin büyük çaba harcadığını söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çanakkale Havalimanı, Mart'a yetiştirilmeye çalışılıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN