Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Merdiven altından ticaret bölgesine

Bursa'da bir zamanlar apartmanların bodrum katlarında üretim yapılan Vişne Caddesi baş döndüren bir değişimle kentin ticaret merkezi haline geldi

Giriş Tarihi: 6.12.2013
Bursa'daki Vişne Caddesi üzerinde faaliyet gösteren bebe ve çocuk konfeksiyoncuları, yılda ürettikleri 200 milyona yakın parça ürün ile tekstil sektörünün gözdesi oldu. Binlerce kişinin istihdam edildiği bölgeden üretilen ürünler Laleli ticaretinin çok önemli bölümünü de oluşturuyor. İstanbul'da Laleli üzerinden, Avrupa başta olmak üzere Asya ve Afrika ülkelerine ihracat gerçekleştiren Vişne Caddesi'ndeki firmalar, bağlantılı taşeron firmalarla birlikte yaklaşık 70 bin kişiye istihdam sağlıyor. Bölgeyi daha da güçlendirmeyi istediklerini belirten Bebe Çocuk Konfeksiyonu Sektörü Sanayici ve İş Adamları Derneği (BEKSİAD) Başkanı Halil Atalay, kendi markaları ile satış yaptıklarını belirterek, "Gelecekte markalar üssü olacağız diye düşünüyorum" dedi. Üretimlerinin tamamına yakınını kendi markaları ile gerçekleştirdiklerini söyleyen BEKSİAD Başkanı Atalay, Vişne Caddesi'ndeki işyerlerinin yüzde 70'e varan bölümünün bebe ve çocuk giysileri imalatı için üretim yaptıklarını açıkladı. Sektörde kalıcı olmaya çalıştıklarını dile getiren Atalay, gelişen teknolojiyi üretimleri ile bütünleştirerek, yakın bir zamanda Vişne Caddesi'ni dünyanın tanınan marka üslerinden biri haline getireceklerini sözlerine ekledi.

'DEVLET REHBER OLSUN'
Ürettikleri ürününün dünya pazarında kalitesi ve ucuzluğu ile dikkat çektiğini belirten Halil Atalay, sektörün farklı sıkıntılarının da bulunduğunu söyledi. Yerel ve ulusal yönetimin kendileri için bazı düzenlemeler yapması gerektiğini belirten Atalay, "Önümüzdeki 10 yıl içinde 500 milyar dolar ihracat yapacaksak, küçük ve orta ölçekli işletmeler için düzenleme yapılması gerekir. Yeterli derecede ilgi ve alaka gösterilmeli. Bu tüm sektörler için geçerli. Şüphesiz iyileştirmeler yapılabilir ama devletin rehberlik yapması lazım. İlerlememiz için rehbere ihtiyacımız var" dedi. BEKSİAD Başkanı Atalay "Merdiven altı diye tabir edilen üretim alanlarından modern üretim tesislerinin bir bir yükseldiği Vişne Ticaret Bölgesi'nin geleceğini doğru bir şekilde planlamak gerekiyor. Buranın 10 yıl öncesi ile 10 yıl sonrası arasında dağlar kadar fark var. Bizler bile bugünleri hayal edemiyorduk. Şu an gelinen noktadan çok memnunuz. Fakat önümüzdeki 10 yılı planlamamız lazım. Bu konuda bölgemizden birçok sanayicinin katılımıyla gerçekleşen çalıştayın sonuçlarının biran önce hayata geçirilmesi gerektiğine inanıyoruz" diye konuştu. Atalay "Bebe ve çocuk konfeksiyonunun üretim üssüne gelen Vişne Caddesi'nde adeta sektörün kalbi atıyor. Eski görüntüsünden eser kalmayan Vişne Caddesi yenilenen yüzüyle ticaret merkezi oldu. Bölgede üretilen yıllık 200 milyon adede yakın bebe ve çocuk konfeksiyonu giysileriyle ekonomiye ciddi katkı sağlanıyor" görüşünü dile getirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Merdiven altından ticaret bölgesine
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN