Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yalova değil Yeşilova

Yalova'nın yüzde 59'unun orman olduğunu belirten Coşkun "Yalova'ya Yeşilova demek gerek. Ormanlarımızı sertifikalandırıp daha da zenginleştireceğiz" dedi

Giriş Tarihi: 8.12.2013
Bursa Orman Bölge Müdürü Ahmet Köksal Coşkun, Yalova'da süren Türkiye'nin tek Model Orman Ağı çalışmaları ve ormanların sertifikalanması çalışmaları hakkında bilgi verdi. Yalova ormanlarının uluslararası standartlarda işletildiğini dile getiren Coşkun, "Yalova Türkiye'nin ilk ve tek model ormanı. Bu Yalova açısından büyük bir zenginlik. Yalova'nın yüzde 59'u orman. Neredeyse Yalova değil Yeşilova demek mümkün. Bu sene Model Orman'a ek olarak Yalova ormanlarının sertifikalandırılması çalışmasına da başladık" dedi. Coşkun "FSC denilen uluslararası bir sertifikalandırma kuruluşu bu konuyu yönetiyor. 18 Kasım'da teftişten geçtik. İlk aldığımız bilgiler çok olumlu geçtiği yönünde. Orman İşletme İl Müdürü Mustafa Güner ve mesai arkadaşları gerçekten büyük gayret gösterdiler. Bu sertifikayı aldığımız zaman burada üretilen ürünler de sertifikalı olacak. Dünya pazarlarında aranılan ürünler olacak. Sertifikalı ormanlardan elde edilen emval uluslararası pazarlarda daha kıymet kazanacak. Yalova ormanları ve ormancılığı bu sertifika ile çok şey kazanmış olacak" dedi.

'YALOVA ÜLKEDE TEK'
Yalova'nın Türkiye'nin küçük bir örneği olduğunu anlatan Coşkun, "Yalova'da hem Akdeniz iklimi, hem Karadeniz iklimi, hem de kara iklimi var. Dolayısıyla bunun özelliğini gösteren ağaçlar var. Bu kadar fazla ağaç çeşitliliği Yalova açısından büyük zenginlik. Bu sertifikasyonda biz 216 ayrı kriterde adeta sınav görüyoruz. Buradaki orman işletmeciliği artık uluslararası bir sertifika şirketin denetiminde. Yapılan her şey denetlenmiş olacak. Model Orman anlamında Yalova ülkede tek" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yalova değil Yeşilova
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN