Türkiye'nin en iyi haber sitesi

16 Türk devleti bu parkta yaşıyor

Tarih ve kültürü yansıtan, geleceğe taşıyan ve kendi alanında Türkiye'de bir ilk olan Hendek'teki Bayraktepe Parkı, 16 Türk devletini temsil ediyor

Giriş Tarihi: 18.12.2013
Çeşitli Türk devletleri ve Türk boylarının sembolleri ve Türk devletleri ile ilgili bilgilerin de yer aldığı Bayraktepe Parkı, Hendek'i kuşbakışı gören ve yüksek bir tepe üzerine kurulu bulunuyor. Hendek Belediyesi'nin 100'üncü kuruluş yılı olan 2007'de temelleri atılan Bayraktepe, bütün Türk dünyasını kucaklayan mimari özelliğinin yanında hizmete açık olan sosyal tesisleri ile de her yıl binlerce insanı ağırlıyor.

AMERİKA'DAN ESİNLENDİ

30 bin metrekarelik alanda kurulan Bayraktepe Parkı'nda bulunan savaş uçağının ise Hendek için ayrı bir önemi var. Kurtuluş Savaşı'nda ülke genelinde açılan 'Uçak Kampanyası'na iki uçak alacak kadar bir yardımla katılan Hendek, uzun yıllar Türkiye semalarında 'HENDEK' adıyla uçuş yapan uçağın hatırasını yaşatmak ve bu tarihsel süreci gelecek nesillere aktarmak amacıyla Hava Kuvvetleri Komutanlığı'ndan aldığı F-4 savaş uçağını da Bayraktepe'de sergiliyor. Hendek Belediye Başkanı Ali İnci, Amerika'ya yaptığı bir ziyaret sonrasında Bayraktepe Parkı'nı inşa ettirdiğini belirtere şunları söyledi: "Washington'da Dikilitaş'ı ve çevresindeki ABD'yi oluşturan 52 eyaleti simgeleyen bayrakları gördüğümde 200 yıllık geçmişi olan bir devletin kendi tarihini oluşturmak için verdiği mücadeleden çok etkilendim. Binlerce yıllık geçmişi olan Türkleri ve kurduğu devletleri anlatan, simgeleyen bir tesis olmadığını düşündüm. Hendek'e döndüğümde bu düşüncelerimi arkadaşlarımla paylaştım ve bu konuda çalışmaya başladık. Proje için Sakarya'yı panoramik olarak kucaklayan ve her yerden görülen Salman Dede Tepesi'nde karar kılarak bu anlamlı parkı kurduk."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
16 Türk devleti bu parkta yaşıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN