Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çocuklara 'Amerikan modeli' tabiat merkezi

Giriş Tarihi: 18.12.2013

Çocukların doğayı daha yakından tanıyıp iç içe olabilecekleri Türkiye'nin ilk 'Tabiatı Tanıma Uygulamalı Eğitim Merkezi', ABD'deki Morris Arboretum model alınarak Kocaeli'nde yapılacak

Başiskele'de Kilezdere'nin yanındaki 20 bin metrekarelik ormanlık arazide, ağaçların arasına çelik ayaklar üzerinde ahşap yürüme platformları yapılacak. Merkeze gelen öğrenciler, yüksekte bulunan platformda ağaçların arasındaki karaca, geyik, sincap, sülün gibi hayvanları doğal ortamında izleyecek.

KAFES OLMAYACAK

Ormanlık alanın tümü hayvanların alandan çıkışını engelleyecek şekilde sınırlandırılacak, hayvanlar kafeslere konmayacak, ormanlık alanda serbestçe dolaşacaklar. Çocuklara doğanın korunması ile ilgili bilgi verilecek merkezde, platformlardaki sabit dürbün ve duyum cihazlarıyla, hayvanları daha yakından görüp, duyabilecek. Merkeze gelen öğrenciler, ayrıca, dere kenarındaki, karabatak, gri balıkçıl, küçük akbalıkçıl, leylek, sakarmeke, saztavuğu, yeşilbaş ördek gibi kuşları da doğal ortamında izleyebilecek.

ORMAN SİMÜLASYONU

Proje kapsamında, bir orman simülasyon merkezi de yapılacak. Yürüyüş yolu üzerinde, yaban hayvanlarının hareketli maketleri ya da tahnitleri yerleştirilecek. Kuş, rüzgar, su gibi orman sesleri efektleri ziyaretçilere yaban hayvanları yaşam ortamı simülasyonu sağlanacak. Ayrıca, merkez içine, çocuk oyun parkı, havuzlar, küçük şelaleler ve su arkları da yapılacak. Proje kapsamında yapılacak uygulamalı eğitim laboratuarında, öğrenciler, yaban hayatı ve biyolojik çeşitlilikle ilgili inceleme yapabilecek. Merkezde, kaplumbağa kabuğu, geyik boynuzu, salyangoz kabuğu, balık kuyruğu gibi oyuncaklar yer alacak. Oyuncaklarla çocukların eğlenirken hayvanlarla empati kurması sağlanacak.

TÜRKİYE'DE TEK OLACAK
Doğa ve yaban hayatı konusunda özellikle çocuklar olmak üzere toplumu bilinçlendirmeyi amaçlayan projenin, önümüzdeki yıl hizmete girmesi planlanıyor. Doğu Marmara Kalkınma Ajansı'nın da desteklediği projeyi, Orman ve Su işleri Bakanlığı Kocaeli Şube Müdürlüğü yürütüyor. Proje hazırlanırken, ABD'deki Pennsylvania Üniversitesi'ndeki Morris Arboretum'u model alındı. Birincil hedef grubu ilköğretim ve orta öğretim öğrencileri olan projeden, biyolojik çeşitlilik ve veya yaban hayatı ile ilgilenen, doğal hayatla iç içe bir mekan arayışında olan üniversite öğrencileri, ve toplumun her kesiminden bireylerin yararlanması hedefleniyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çocuklara 'Amerikan modeli' tabiat merkezi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN