Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Enkazdan doğan şehir

Giriş Tarihi: 18.12.2013

17 Ağustos felaketinde büyük zarar gören ve enkazdan yeniden inşa edilen Kocaeli'nde kentsel dönüşümü Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu anlattı Karaosmanoğlu, "Kocaeli'nde 481 bin 452 metrekarelik alan kamulaştırıldı. 658 bina, bin 352 daire yıkıldı. Kentsel dönüşüm için 116 milyon lira harcama yaptık" dedi

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, kentin hükümetin desteğiyle yeniden inşa edilip ihya edildiğini söyledi. Kocaeli'nde gerçekleştirilen dönüşüm çalışması ve modern kent yapılarının Kocaeli'nin geleceğine yapılan en büyük yatırım olduğunun altını çizen Karaosmanoğlu "1999 Marmara Depremi'nde maddi ve manevi olarak ağır kayıplara uğramış olan Kocaeli'nde, halkımızın ekonomik ve sosyal durumlarının iyi olmadığını da dikkate alarak, Erenler-Cedit Mahallesi'nden başlayarak Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi başlattık. Kentimizdeki mevcut yapıları tek tek kontrol ettik. Burada kentsel dönüşüm yapmaya mecburduk. İnsanlarımıza bu çağın şartlarına uygun yaşayabilecekleri, insanca huzurlu bir hayat sürecekleri mekânlar tesis etmek adına bu dönüşümü başlattık" dedi.

SAĞLIKSIZ YAPILARI DÖNÜŞTÜRDÜK

Kentsel dönüşümde Kocaeli'nin büyük mesafeler kat ettiğinin altını çizen Karaosmanoğlu, " Kentsel dönüşüm alanımızdaki, depreme dayanıksız, mimarî ve statik açıdan yetersiz, kaçak ve ruhsatsız binaları, birbirine çok yakın veya bitişik, sağlıksız yapıları dönüştürdük. Kocaeli'ni gecekondu görüntüsünden kurtarmak için kolları sıvayan ekibimizle birlikte yıllardır bir kangren halinde olan ve geçmiş dönemlerde de yapılması gündeme geldiği halde cesaret edilemeyen kentsel dönüşüm projesi birinci etabı 3 Şubat 2006'da ilk tapuyu vatandaştan alarak başlattık. Pazarlık usulü ve en önemlisi de gönül rızası kazanılarak bu çalışmalar gerçekleştirildi" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Enkazdan doğan şehir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN