Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Özel esere, özel vitrin

Yavuz Sultan Selim'in Ulucami'ye hediye ettiği yaklaşık 500 yılık Kâbe kapı örtüsü, lazerli restorasyonun ardından tarihi camide yapılacak iklimlendirmeli özel bir vitrinde sergilenecek

Giriş Tarihi: 22.12.2013
Mısır'ın fethiyle elde edilen kutsal emanetlerle İstanbul'a getirildikten sonra Yavuz Sultan Selim tarafından Ulucamii'ye hediye edilen yaklaşık 500 yıllık Kabe kapı örtüsü, 6 ay süren lazerli restorasyonun ardından tarihi camide oluşturulacak iklimlendirmeli özel bir vitrinde sergilenecek. Büyükşehir Belediyesi'nin kurduğu konservasyon merkezinde bakıma alınan, lazer ışınlarıyla el değmeden restorasyondan geçirilen Kabe kapı örtüsü, yüzyılların yorgunluğunu üzerinden attı. İpek ve kadife atlas kumaştan, gümüş üzerine altın kaplama işlemeli bordürlerle etrafı süslenmiş örtünün arka kısmı da kırmızı ve yeşil, atlas astarla kaplı. Üzerindeki dört sancakta ise Memluk Devleti'ne ait madalyonlar bulunuyor. Bir yıl Kabe'de asılı kalan, ardından da Ulucamii'ye getirilen eserin üzerinde bir de Osmanlı Devleti tarafından eklenen kitabe yer alıyor. Restorasyon ve Konservasyon Uzmanı Levent İnan, örtünün yıllardır Ulucamii'nin minberinin sağ tarafındaki duvarda asılı şekilde sergilendiğini, çok fazla yıprandığını ve asılmasından kaynaklanan çok ciddi yırtılmalar, dökülmeler, birtakım eksilmeler oluştuğunu anlattı. İnan, önce mikro ve makro aspirasyon cihazlarıyla örtünün üzerindeki tozların alındığını, daha sonra soğuk buhar cihazıyla kurumuş, kırılmak üzere olan elyafın nemlendirilmesinin sağlandığını belirterek, "Bu tip hassas eşyalarda kullandığımız lazer cihazımız var. Konservasyon lazeri dediğimiz cihaz sayesinde lazer ışınıyla eserin üzerindeki yükleri ve korozyonları buharlaştırdık. Böylece minimum müdahaleyle eseri tekrar eski haline getirmek için bir çalışma yaptık" dedi.

ARTIK TEŞHİRE HAZIR

Bursa Vakıflar Bölge Müdürü Mürsel Sarı da örtünün çok orijinal bir Memluk eseri olduğunu ifade ederek şunları söyledi: "Tabii bu esere müdahale etmek, dokunmak, kolay bir şey değildi. Fakat ne mutlu ki Bursa'da bu işi yapabilecek sanatçılar, zanaatkarlar da bulunmakta. Dolayısıyla yılların yıprattığı ve yorgun düşen bu eseri alıp restore etmeyi planladık. Yaklaşık 6 ay önce konservasyon merkezine getirildi. Burada lazerle, tekniğine uygun, zarar görmeyecek şekilde elden geçirildi ve çalışmalar tamamlandı. Sergilemeyle ilgili bir ekip çalışıyor. Ulucamii'de en az yer kaplayacak, iklimlendirmesi de bulunan bir vitrin yapılması planlanıyor. İnşallah bu çalışmalar da tamamlandıktan sonra Kabe kapı örtüsü, ayrı kaldığı Ulucamii'deki yerine kavuşacak. Vatandaşlarımız da gelip ziyaret edebilecek."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Özel esere, özel vitrin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN