Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Uludağ sezona teleferiksiz girdi

Türkiye'nin en önemli kış turizm merkezlerinden Uludağ'da ulaşımı rahatlatmak için yapımına başlanan teleferik hattı inşaatı ağaç engelini aştı ancak şimdi de yoğun kar yağışı nedeniyle durdu

Giriş Tarihi: 29.12.2013
Her yıl kış aylarında kendini gösteren Beyaz Cennet'e ulaşım çilesi bu yılda tatilcileri üzmeyi sürdürüyor. Uludağ'a ulaşımı sağlayan karayolunun dar ve çukurlarla dolu olması tesislere gelen herkesin en büyük şikayeti olurken, inşaat çalışmalarına geçtiğimiz yıl kasımda başlanan yeni teleferik hattının henüz seferlere başlamamış olması da tatilcileri hayal kırıklığına uğrattı. Türkiye'nin ilk teleferik hattının, dünyanın en uzun teleferik hattına dönüştürülmesi için yürütülen çalışmaların önündeki ilk engel ağaçlar oldu. İtalyan Lietner firmasının 30 yıllık kullanım hakkı karşılığı yaptığı teleferiğin Teferrüç-Sarıalan kısmı geçtiğimiz 29 Ekim'de hizmete alınması planlanıyordu. Helikopterle Uludağ'ın yamaçlarına yeni direkler dikildi. Halatlar gerildi. Kabinlerin tamamı Türkiye'ye getirildi. Ancak Sarıalan istasyonunda kabinlerin konulması için yapılması gereken garaj bölümünün 27 ağacın bulunduğu araziye denk gelmesi üzerine Milli Parklar Genel Müdürlüğü, ağaçların kesilmesine ve garaj yapılmasına izin vermedi. Ancak yapılan girişimler sonucunda Milli Parklar Genel Müdürlüğü, Sarıalan bölümüne yapılması planlanan ve 90 kabinin konulacağı yaklaşık 500 metrekarelik garaj bölümünün yapılabilmesi için geçtiğimiz ay onay verdi.

BU KEZ DE KAR ENGELİ
İznin ardından garaj inşaatı için çalışmalara başlanırken, bu seferde hava şartları inşaata engel oldu. İnşaatın yapılacağı bölümün karla kaplanmasından dolayı çalışmalar durduruldu. Garaj için inşaat çalışmalarına en erken nisanda başlanılması hesaplanıyor. Yaşanan bu sıkıntılardan dolayı 29 Ekim'de açılması planlanan Teferrüç-Sarıalan bölümünün de en erken mayısta hizmete girmesi planlanıyor. Sarıalan'a yapılacak olan garaj için izin çıkarken mevcut hattı Oteller Bölgesi'ne ulaştıracak olan 4.3 kilometrelik hatta ise izin engeli devam ediyor. Daha önce mevcut hattı Oteller Bölgesi'ne uzatacak olan 4.3 kilometrelik yeni hattın inşası sırasında yaklaşık 4 bin ağacın kesilmesine başlandı ancak kesilen ağaçlar doğaseverlerin tepkisini topladı. Bursa Barosu Çevre Komisyonu'nun itirazı sonucu Bursa 2'inci İdare Mahkemesi 'Yürütmeyi durdurma' kararı verdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Uludağ sezona teleferiksiz girdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN