Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Delisiyle sesini dünyaya duyurdu

Emekli öğretmen Ercan Kavuk delilerin seçim kazandığı, tarihi çınarları, iğne oyaları, zeytini ve üzümü ile sesini dünyaya duyuran Müşküle köyünü kitaplaştırdı

Giriş Tarihi: 10.1.2014
İznik'teyim. Belediyenin Basın Halkla İlişkiler Müdürü Kemal Candar, motosikleti çalıştırdı ve 'Atla arkaya' dedi. Tüm köyleri rahatça izleyebildiğimiz Abdulvahap Tepesi'nde bulduk kendimizi. Karşımızdaydı, delilerin seçim kazandığı, zeytin ve üzümleriyle adını dünyaya duyuran Müşküle köyü. Kemal Candar, sözü uzatmadan doğup büyüdüğü köye aşık olan Ercan Kavuk'a götürdü beni. Ercan Kavuk emekli bir öğretmen. Köyün tarihini yazmaya 30 yıl önce karar vermiş. Köy hakkında yıllardır topladığı bilgileri, belgeleri, verileri tek tek elden geçirmiş. Eğitimciliğin verdiği birikimle köyün ve köylülerin en küçük ayrıntılarını 'Müşküle' adıyla kitaplaştırmış. Kapsamlı güzel bir araştırma. 544 sayfadan oluşan kitabın ikinci cildinin yazımı şu günlerlerde yapılıyor. Kitapta köyle ilgili en küçük ayrıntıya yer verilmiş.

DÜNYA MEDYASINDA BİR KÖY

Kitabın sponsorları arasında, ünlü sinema ve tiyatro sanatçısı Halil Ergün başta olmak üzere İznik Belediye Başkanı Kadri Eryılmaz, İznik Ticaret ve Sanayi Odası, İznik Muhtarlar Derneği Başkanı, İznik Esnaf ve Sanatkârlar Birliği yer alıyor. Kitapta delilerin seçim kazandığı köy şöyle anlatılıyor: "İznik İlçe Seçim Kurulu, köyde beş azanın belirleneceği seçim kararı alır. Muhtar Emin Tektaş kendine göre seçim listesi yapar. Muhtar Emin'in uygulamalarını eleştiren bir grup liste oluşturur. Köyde akli dengesi yerinde olmayan 5 kişi de bu muhalif listeye yazılır. Yapılan seçimlerde deliler seçimi kazanır. Ertesi gün köy gazeteciler ve televizyonların akına uğrar. El Cezire Televizyonu'nun Ankara Temsilcisi Yusuf El Şerif, 'Bizim Arap dünyasında Bursa'nın bu köyü kadar demokrasi yok' der."

KÖYÜN TARİHİNİ YAZIYOR
Köyün tarihine dair ikinci kitabını yazan emekli öğretmen Ercan Kavuk köyün tarihini, ekonomisini sosyal ve kültürel yapısını akademisyen duyarlılığında ele alıyor. Kavuk, şu günlerde kitabın ikinci cildini hazırladığını ifade ederek "Amacım gelecek kuşaklara belge bırakmak. Bu çalışmayı yaparken köyümün halkından ve çevremden büyük destek gördüm. Yaşlı nineler, amcalar, buldukları belgeleri bana getirip, 'Ercan bak oğlum bu işine yarar mı' dediler. Bunlar beni mutlu etti. Köy ihtiyar heyeti'in arşivine girdim. Yaşlılarla sohbet ettim, not aldım. Kurtuluş Savaşı'nda köyümüzün önemli rol oynadığını gördüm" diyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Delisiyle sesini dünyaya duyurdu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN