Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Anne böbreğiyle ikinci hayat

Bir diyaliz hastasının daha hikâyesi mutlu sonla noktalandı. Sezaryen yöntemiyle yaptığı doğum sonrasında gelişen komplikasyonlardan dolayı iki böbreğini de kaybeden Azerbaycanlı Könül Stotskaya, annesinden nakledilen böbrekle hayata döndü

Giriş Tarihi: 12.1.2014
Azerbaycan'da yaşayan 26 yaşındaki iki çocuk annesi Könül Stotskaya'nın iki böbreği, şimdi 9 aylık olan kızını dünyaya getirmesinin hemen ardından iflas etti. Kızının doğumuna sevinirken, sağlığı bozulan ve haftada 3 gün diyalize girmek zorunda kalan Stotskaya, Azerbaycan'da kaybettiği sağlığına Türkiye'de kavuştu. Bursa'da başarılı bir operasyonla annesinden alınan böbrek nakil edilen Azerbaycanlı anne Türkiye'ye minnettar. Böbrekleri iflas eden Könül Stotskaya, Azerbaycan'da bir televizyon programına çıkarak yardım istedi. Başına gelen üzücü olayı anlatan ve nakil ameliyatı olabilmek için destek arayan Könül Stotskaya, Azerbaycan'da organ nakli ameliyatının yapılmasıyla ilgili teknik bazı yetersizlikler bulunduğundan dolayı Türkiye'ye getirildi. Acıbadem Bursa Hastanesi'nde Böbrek Nakli Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bülent Oktay tarafından nakil ameliyatı gerçekleştirilen Stotskaya, sağlığına kavuşturuldu.

"DÜNYA DURDU SANDIM"
Başından geçen üzücü olaylar nedeniyle moralinin çok bozulduğunu anlatan Könül Stotskaya, "Kızımı kucağıma aldım, eşim, annem hepimiz çok mutlu olduk. Ancak doktorların bana bir kötü haberi vardı. Sezaryen komplikasyonları ve başka sorunların da eklenmesiyle her iki böbreğim de artık çalışmıyordu. Sapasağlam, sağlıklı bir insanken birden bire bunu duyunca dünya durdu sandım. Ne yapacağımı şaşırdım" diye konuştu. "Her kadın 9 ay bebeğini karnında taşıdıktan sonra onun mutluluğunu, sevdikleriyle doyasıya yaşamak ister. Ben bu mutluluğu yaşayamadım. Çocuğuma sarılıp onu bağrıma basacakken, ona vereceğim zamanı diyalizde geçirmeye başladım. Annem çocuklarıma bakıyordu. 5 yaşında da bir oğlum var. Eşim de annem de durumuma çok üzülüyordu. Sonunda diyalizle bir hayat sürdürmeye dayanamayacağımı anladım" diyen Stotskaya, sağlığına böbrek nakliyle kavuştu.

HAFTADA ÜÇ GÜN DİYALİZ
Anne Lidiya Stotskaya'nın böbreğini alarak kızı Könül Stotskaya'ya nakleden Prof. Dr. Bülent Oktay, ameliyatın sonucunun başarılı olmasından dolayı büyük mutluluk duyduklarını belirterek, hastasının tedavi ve ameliyat süreci hakkında şu bilgileri verdi: "Hastamız bu genç yaşında hem anne olmanın zorluklarını göğüslemek zorunda kalmış, hem de haftanın üç gününü diyalizde geçirmek durumundaymış. Eğer her iki böbreği de sezaryen ameliyatından sonra yetmezliğe girmeseydi, tek böbreği çalışsaydı, ömür boyu onu idare ederdi. Ancak burada her iki böbrek de işlevini yitirmişti. Biz gerekli testleri yaptık. Sonuçlara bakınca anneden kızına nakil için bir engel olmadığını gördük. Anneden laparoskopik (kapalı yöntemle) aldığımız böbreği, aynı gün bir başka operasyonla kızına naklettik. Kendisini sağlığına kavuşmuş bir şekilde ülkesine, eşinin ve hasretle yolunu gözleyen çocuklarının yanına uğurlamaktan ötürü çok mutluyuz."

TEK MORAL DESTEĞİ ANNESİYDİ
Hastaların nakil öncesi ve sonrası tıbbi durumlarının izlenmesini sağlayan, tedavilerini planlayan Acıbadem Bursa Hastanesi Nefroloji Uzmanı Dr. Hüseyin Çelik, yurtdışından gelen hastaların tedavisinde yaşadıkları bazı sorunlara değindi. Çelik "Azerbaycan'dan gelen hastamız Könül Hanım, ameliyattan önce çok stresliydi. Kendisine sürekli moral verdik. Sonuçlarının olumlu olduğunu, annesinin kendisi için gönüllü olduğunu, bizim de tedavi ekibi olarak seferber olduğumuzu anlattık. Türkiye'deki hastalarımızın aileleri, arkadaşları, dostları hastanede moral destek sunuyorlar. Ancak Könül Hanım, Azerbaycan'dan geldiği için tek moral desteği annesiydi."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Anne böbreğiyle ikinci hayat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN