Türkiye'nin en iyi haber sitesi

UNESCO seferberliği

Giriş Tarihi: 12.1.2014

UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne aday olan Hanlar Bölgesi'nde devam eden restorasyon çalışmalarının en önemli ayağını oluşturan Kapalı Çarşı'da çatı montajı gece yapılıyor

Büyükşehir Belediyesi, Kapalı Çarşı'da başlattığı yenileme çalışmalarına hız verdi. Bursa'nın tarih boyunca en önemli ticaret merkezi olan, 1801 ve 1889 yangınları ile 1854 depreminde büyük zarar gören ve 1958'deki yangında tamamen kül olduktan sonra yeniden inşa edilen Kapalı Çarşı, ilk kez kapsamlı bir yenilemeye tabi tutuluyor. Tamamen sökülen eski çatının yerini bölgenin tarihi dokusuna uygun olarak tonoz çatı alırken, cepheler, zemin ve tabelalar da sil baştan yenilenecek. Kapalı Çarşı'daki esnafın mağdur olmaması için gündüz herhangi bir çalışmanın yapılmadığı çarşı kapılarını müşterilere kapatmasının ardından hummalı bir çalışmaya ev sahipliği yapılıyor. Tamamlanma aşamasına gelen tonoz çatı montajı ve çatı çini kaplama işçilikleri sabahın ilk ışıklarına kadar sürüyor.

"BURSA'YA YAKIŞACAK"
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, gece yarısı devam eden çalışmaları yerinde inceledi. Yüklenici firmanın temsilcilerinden çalışmalar hakkında bilgi alan Altepe, tonoz çatının tamamlanan bölümlerinde devam eden çini kaplama çalışmalarını izledi. Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi'nde ilk başlatmayı hedefledikleri çalışmanın Kapalı Çarşı olduğunu ancak bu çalışmanın sona kaldığını belirten Altepe, çalışmaların büyük bir hızla devam ettiğini söyledi. Kapalı çarşı için özel bir proje hazırlandığını ve eski çatının tamamen sökülerek yerine bölgenin tarihi dokusuna uygun tonoz çatı uygulaması yapıldığını kaydeden Altepe, "Birkaç gün içinde çatı tamamen kapanmış olacak. Esnafımızın mağdur olmaması amacıyla çalışmaları sadece geceleri yapıyoruz. Çalışmalar sabahın ilk ışıklarına kadar sürüyor. Çatının ardından cephe kaplama, tabela düzenleme ve zemin çalışmalarını başlatacağız. Çalışmalar tamamlandığında Kapalı Çarşı orijinal görüntüsü ile Bursa'ya yakışacak" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
UNESCO seferberliği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN