Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Lodos 2014'te de kâbusumuz olmasın

Karbonmonoksit zehirlenmelerinin en yoğun yaşandığı kentlerin başında gelen Bursa'da 2013'te meydana gelen bin 367 zehirlenmenin 12'si ölümle sonuçlandı

Giriş Tarihi: 17.1.2014
Bursa'da her yıl kış mevsiminde özellikle şiddetli esen lodostan dolayı yüzlerce karbonmonoksit zehirlenmesi vakası meydana gelirken bu sayı 2013'te ürkütücü boyutlara ulaştı. Kentteki kamu hastanelerinin acil servislerine başvuru yapan kişi sayısını baz alarak bir araştırma yapan İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri 2013 içinde toplam bin 367 kişinin karbonmonoksit zehirlenmesi yaşadığını tespit etti. 12 kişi ise zehirlenme sonucunda hayatını kaybetti.

EN RİSKLİ İLÇE YILDIRIM

Zehirlenme vakalarının büyük bölümü ise diğer ilçelere oranla sosyo-kültürel bakımdan daha geride olan Yıldırım ilçesinde meydana geldi. Yıldırım'da bulunan kamu hastanelerinin acil servislerine toplam 733 kişi karbon monoksit zehirlenmesi yaşayarak başvuru yaptı. Yıldırım ilçesini 273 zehirlenme vakası ile Osmangazi takip ederken, İnegöl'de 186, Nilüfer'de 65 ve Karacabey'de de 30 karbon monoksit zehirlenmesi yaşandı. Yıldırım ilçesinde zehirlenme olaylarının çok sayıda olmasının birçok nedene bağlı olduğunu belirten Bursa Sağlık Müdürü Özcan Akan "Yıldırım'da halkın eğitim düzeyi kentin diğer bölümlerine oranla daha düşük. Ayrıca bölgede çok fazla kaçak yapılaşma var. Yıldırım ovaya daha yakın bir bölümde yer aldığı için hava sirkülasyonları da zehirlenmelere neden olabiliyor" dedi.

'LODOSTA SOBA YAKMAYIN'
Zehirlenmelerin büyük bir bölümünün Bursa'nın meşhur lodosundan kaynaklandığını ifade eden Bursa Sağlık Müdürü Özcan Akan, zehirlenmelerin önüne geçebilmek için vatandaşlara çeşitli uyarılarda bulundu. Lodoslu havalarda soba yakılmaması gerektiğini ifade eden Akan, "Eğer yakılmış ise gece yatmadan önce mutlaka söndürülmelidir" dedi. Karbonmonoksit zehirlenmelerinin sadece kömür veya odun sobası kullanan evlerde yaşanmadığını doğalgaz kullanılan evlerde de karbonmonoksit zehirlenmesi vakalarının oldukça yoğun yaşandığını belirten Akan şu uyarılarda bulundu: "Ev ve işyerlerinde doğalgaz kullananlar, cihazlarının her yıl periyodik bakımlarını yaptırmalı, iyi durumda olmayan cihazlar onarımdan geçirilmelidir. Doğalgaz cihazlarına yeterli oksijen girmesi sağlanmalı, menfezler açık olmalıdır. Baca ve soba borusu bağlantılarının uygunluğu sağlanmalı, temiz ve açık olduğu tespit edilmelidir. Standartlara uygun şofben kullanılmalı, bakım ve tamiri yetkili firmalar tarafından yapılmalıdır."

'AFİŞLERLE UYARIYORUZ'
Sağlık Müdürlüğü olarak vatandaşları uyarmak için bir dizi tedbir aldıklarını belirten Akan şöyle konuştu: "Karbonmonoksit zehirlenmesine karşı uyarıcı olmak için hazırladığımız afişleri özellikle Yıldırım'da çalışan minibüslerin camlarına yapıştırdık. Okullarda, Halk Eğitim Merkezleri'nde ve camilerde de bu konuda uyarılarda bulunuyoruz."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Lodos 2014'te de kâbusumuz olmasın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN