Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Antibiyotikler gripte etkisiz

Son günlerde ortaya çıkan ve yüksek ateşle kendini gösteren yeni tip grip geniş kitleleri etkilıyor. Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Necmettin Uzunalioğlu, sinüzit ve bademcik iltihabından farklı olarak grip tedavisinde, antibiyotiklerin yeri olmadığının altını çizdi

Giriş Tarihi: 19.1.2014
Türkiye H3N2 virüsü etkisinde griple boğuşurken halkımız gribi ne kadar tanıyor? Grip nasıl bir hastalıktır? Grip tedavisinde dikkat edilmesi gerekenler nelerdi? Soğuk algınlığı ile grip arasında ne tür farklar var? Gripten korunmanın yolları nelerdir? Grip ölümcül boyuta ulaşır mı? Kimler risk altında? Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Necmettin Uzunalioğlu bu soruların cevaplarını SABAH Bursa için verdi. Gribi, influenza adı verilen bir virüs tarafından oluşturulan, ani olarak 38 derece üzerinde ateş, şiddetli kas ve eklem ağrıları, halsizlik, bitkinlik, titreme, baş ağrısı ve kuru öksürük gibi belirtilerle başlayan bir enfeksiyon hastalığı olarak tanımlayan Op. Dr. Necmettin Uzunalioğlu, gribin riskleriyle ilgili "Özellikle çocuklarda, yaşlılarda ve kalp, kronik akciğer, böbrek ve şeker hastalığı gibi kronik hastalığı olan kişilerde çok daha ağır seyretmekte ve ölüme bile neden olabilecek derecede ciddi sonuçlara yol açabilmektedir" ifadelerini kullandı. Halk arasında çok sık olarak soğuk algınlığı ile gribin karıştırıldığını vurgulayan Op. Dr. Necmettin Uzunalioğlu, soğuk algınlığının ateş yükselmeden, hafif kırgınlık, burun akıntısı, hapşırma gibi belirtiler ile kendini gösterdiğini, halsizliğe yol açmadığı için yatak istirahati gerektirmeyen bir hastalık olduğunu söyledi.

BULAŞICI BİR HASTALIK

Dr. Necmettin Uzunalioğlu gribin bulaşmasını şöyle anlattı: "Gribe yol açan influenza virüsü çok kolay ve hızlı bulaşır. Başlıca bulaşma yolları, öksürük ve hapşırma ile etrafa saçılan damlacıkların hava yolu ile sağlam kişiler tarafından solunması, hasta kişiler ile tokalaşma, öpüşme ve hasta kişilerin ağız-burun akıntıları ile temas etmiş eşyalara temastır." Sinüzit ve bademcik iltihabından farklı olarak grip tedavisinde, antibiyotiklerin yeri olmadığının altını çizen Dr. Uzunalioğlu, "Grip hastalığının tedavisinde öncelik yatak istirahatinin yanı sıra ateşin düşürülmesi, burun akıntısı, halsizlik ve kırgınlığın giderilmesidir. Bazı özel anti viral ilaçların kullanılması önerilebilirse de antibiyotikler yalnızca grip sonucu gelişen bazı komplikasyonların tedavisinde kullanılmaktadır ve İlaç kullanımları mutlaka doktor kontrolünde olmalıdır. Çünkü her üst solunum yolu enfeksiyonu grip değildir" şeklinde konuştu. Grip aşısı hakkında da bilgi veren Dr. Necmettin Uzunalioğluı "Grip aşısı Dünya Sağlık Örgütü'nün koordinasyonu ile bir yıl önce salgın yapan virüs tiplerinin belirlenmesi sonucu geliştirilmekte ve aşının tipi de bu uygulamaya bağlı olarak her yıl değişmektedir. Grip aşısı, vücutta 1-2 hafta içinde koruyucu düzeye erişir. Eğer aşı, içerdiği virüs tipleri, salgınlara neden olan virüs tipine benzerse, sağlıklı erişkinlerde yaklaşık yüzde 70 oranında etkilidir. Yukarıda saydığımız riskli grupta ise, hastalıktan korunma oranı yüzde 50'ye düşmektedir" şeklinde tamamladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Antibiyotikler gripte etkisiz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN