Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Marmarabirlik'ten 'çikolatalı zeytin'

Sofralık zeytin ve zeytinyağı imalatında iddialı hale gelen Marmara Zeytin Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (Marmarabirlik), 60 yıllık tarihinde ilk kez 'çikolatalı zeytin şekeri' işine girdi

Giriş Tarihi: 19.1.2014
Birlik bünyesinde birkaç yıl önce kurulan Ar-Ge biriminin çalışmaları sonucu geliştirilen ve seri üretimine geçilen "çikolatalı zeytin şekeri" kısa sürede raflarda yerini alacak. Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa 1954'te kurulan, "sofralık zeytin"in hemen her türünü üreten, zeytinyağında son derece iddialı hale gelen Birliğin, ürün çeşitlendirmeye büyük önem verdiğini söyledi. Ar-Ge biriminin inovasyon çalışmaları çerçevesinde özellikle 2010 yılından itibaren ürün çeşitliliğinin artırılması ve farklı damak tatlarına hitap edebilmeyi amaçladıklarını vurgulayan Asa, zeytinci bir kuruluş olarak önemli bir adım attıklarını ifade etti. Patlıcan ile hamsinin bile tatlılarının yapıldığını hatırlatan Asa, "Çikolatalı zeytin şekeri aslında geç kalınmış bir olaydır. Bu ürünün planlaması geçtiğimiz yıl yapıldı, inovasyon çalışmaları tamamlandı. Şu an itibarıyla seri üretime geçildi. Nasip olursa bütün bayilerimiz ve farklı distribütörler aracılığıyla dağıtımının yapılması için çalışmalarını yapıyoruz. Raflarda şu an itibariyle yok. Önümüzdeki günlerde başlıyoruz" dedi. Ürün tadımlarının, geçen yılın sonundan itibaren bayiler kanalıyla yapıldığını belirten Asa, bayilere gönderilen numunelerin tadımlarından hiçbir olumsuz geri dönüş almadıklarını anlatarak, çikolatalı zeytin şekerinin, Birliğin prestij ürünü olacağını dile getirdi.

ÇİKOLATALI ZEYTİN
Çikolatalı zeytin şekeri üretiminde ilk olarak uygun kalibredeki yeşil zeytinlerin çekirdekleri çıkarılıyor. En az 3 gün tuz alma işlemine tabi tutulan zeytinler, önce "zeytin şekeri" haline getiriliyor. Ayrı bir yerde hazırlanan portakal kabuğu reçeli, ince dilimler halinde kesilerek daha önce hazırlanan zeytin şekerlerinin içi dolduruluyor. Portakal kabuğu reçeli içeren zeytin şekerleri, son olarak özel kalıplarda çikolatayla kaplanıyor. Çikolatalı zeytin şekeri, tüketicilere zeytin, portakal kabuğu ve çikolatadan oluşan 3 farklı tadı bir arada sunuyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Marmarabirlik'ten 'çikolatalı zeytin'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN