Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Uludağ'da kar hüsranı

Uludağ'da geçen yıl ocak ayında 2 metre olan kar kalınlığı bu sene 10 santimetreye kadar düştü. Kar olmayınca yarıyıl tatili için yapılan rezervasyonlar iptal edilmeye başlandı

Giriş Tarihi: 19.1.2014
Kış turizmi denilince akla gelen en önemli merkez olan Uludağ, son yılların en kötü sezonunu geçiriyor. Geçen yıl aynı dönemde 2 metre olan kar kalınlığı bu yıl 10 santimetreye kadar düştü. Güney Marmara Turizm ve Otel İşletmecileri Birliği (GÜMTOB) Başkanı Haluk Beceren, bunun geçmiş yıllar ile karşılaştırılmasının mümkün olmadığını kaydetti. Yarıyıl tatili ile ilgili rezervasyonların durduğunu belirten Beceren, tarih yaklaşınca kar olmaması nedeni ile pekçok turistin gelmekten vazgeçtiğini ve önemli ölçüde rezervasyonun iptal edildiğini dile getirdi. 64 yaşında olduğunu, çocukluğundan itibaren hep Uludağ'da bulunduğunu anlatan Beceren, bugüne kadar gördüğü en kurak kışın yaşandığına dikkat çekti. Beceren, Uludağ'da bulunan bütün işletmelerin kar yağışı olmaması nedeni ile olumsuz etkilendiğini bildirerek, tüm işletmelerin umudunun kar olduğunu dile getirdi. 3-4 tane liftin çalıştığını çok kısıtlı bir alanda kayak yapıldığını belirten Beceren, uzun süreçli rezervasyon iptali olmadığını, turistlerin son güne kadar kar durumunu izlediğini dile getirdi.

'BARAJLARDA DURUM İYİ'
Öte yandan kış kuraklığı ise en çok çiftçileri endişelendiriyor. Aralıkta yağan kar nedeni ile şu an bir sıkıntılarının olmadığını belirten çiftçiler, bir ay içinde yağışın olmaması durumunda yazın sulama suyu sıkıntısı çekileceğini ve buna bağlı olarak ürünlerin fiyatlarının yükseleceğini savundular. BUSKİ Genel Müdürü İsmail Hakkı Çetinavcı, ocak itibarıyla Bursa'ya içme suyu sağlayan Doğancı ve Nilüfer barajlarındaki doluluk oranlarının, yıllık ortalamalar düzeyinde olduğuna işaret etti. Çetinavcı "Doğancı Barajı'ndaki su seviyesi yüzde 30, Nilüfer Barajı'ndaki su seviyesi ise yüzde 65'ler düzeyinde. Her iki barajın doluluk oranı ise yüzde 47'ler seviyesinde" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Uludağ'da kar hüsranı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN