Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Hemoroit hastalığı kanseri tetiklemez'

Giriş Tarihi: 2.2.2014
Medical Park Bursa Hastanesi Genel Cerrahi uzmanı Doç. Dr. Şükrü Aydın Düzgün, hemoroit hastalığı ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi. Düzgün, "Hemoroit hastalığı olan kişide kalın bağırsak kanseri gelişmesi söz konusu değil. Bu iki hastalığın arasında nedensel bir ilişki bulunmuyor" dedi. Hemoroit terimini tek başına kullanıldığında bir hastalığı değil, herkeste bulunan ve makat kanal içinde yer alan yapıları ifade ettiğini belirten Düzgün, hemoroit yastıkçıkları büyüyüp şikayetlere sebep olduğu zaman "hemoroit hastalığı"ndan söz edilebileceğini vurguladı.

DÖRT AŞAMA...

Hemoroit hastalığında dört aşamanın olduğunu belirten Düzgün, bu aşamaları şöyle açıkladı: "Hemoroitlerin "hemoroit hastalığı"na dönüşmesi, genellikle kabızlık ve aşırı ıkınma gibi nedenler ile içindeki kan damarı yumağının daha fazla kanla dolarak büyümesi, hemoroidi yerinde tutan ipliksi bağların uzayarak hemoroitlerin sarkması ile olur. Hastalığının birinci aşamasında hemoroit yastıkçıkları çok az büyümüştür ve makattan dışarıya çıkmazlar. Ancak tuvalet yaparken veya yaptıktan sonra kanamaya neden olurlar. Makattan bakıldığında dışarıdan görülmesi imkânsızdır, o yüzden rektoskopi gibi tanı araçları ile tanınabilirler. Bunun bir ilerisi olan ikinci aşamada ise ek olarak tuvalete çıkarken hemoroitler dışarıya sarkarlar ancak ardından tekrar anal kanaldaki yerlerini alırlar. Hemoroitin daha da büyüdüğü ve içindeki iplikçiklerin uzayıp gevşediği durumda ise tuvalet sırasında dışarıya çıkan memeler ancak el yardımı ile yerlerine yerleştirilebilirler. Bu safha üçüncü aşama olarak adlandırılır. Memelerin iyice büyüdüğü ve iplikçiklerin tümüyle gevşediği safhada artık hemoroit yastıkçıkları sürekli makat dışında yer alır ve içeriye yerleştirilemezler. Bu durumda da dördüncü aşama geçilmiş olur."

TEDAVİ YÖNTEMLERİ...

Medical Park Bursa Hastanesi Genel Cerrahi uzmanı Doç. Dr. Şükrü Aydın Düzgün, hemoroit hastalığının tedavisi hakkında da bilgi verdi. Aydın, "Hemoroit hastalığının tedavisinde hastalığın aşamasına göre farklı yöntemler uygulanır. Hastalığın tüm şekillerinde ortak olan tavsiye kabızlığı önlemek için lif ve posa yönünden zengin diyetle beslenmektir. Sadece diyet düzenlemesiyle birinci aşama ek bir tedavi uygulanmadan kontrol altına alınabilir. Destek olarak bölgesel krem ve fitil uygulamaları yapılabilir. Nadiren özellikle kanamayı kontrol etmek için bant ile bağlama işlemi yapılabilir. Hastalığın ikinci aşamasında da bu önlemler yeterli olabilir ancak bazen hemoroitlerin ameliyatla çıkanlması gerekebilir. Üçüncü ve dördüncü aşamada ise ameliyat daha uygun bir seçim olacaktır" diye konuştu.

HASTALAR RAHAT OLSUN
Hemoroit hastalığı ile kalın bağırsak kanseri arasında bir ilişkinin olmadığını dile getiren Doç. Dr. Şükrü Aydın Düzgün, "Bu konu bize sıklıkla soruluyor. Hemoroit hastalığı olan kişide kalın bağırsak kanseri gelişmesi söz konusu değil. Ancak hemoroit hastalığının bazı belirtileri kalın bağırsak kanserinde de görülebilmekte. Ama bu iki hastalığın arasında nedensel bir ilişki bulunmuyor" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Hemoroit hastalığı kanseri tetiklemez'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN