Ölümden döndü mesleğini bırakmadı

İtfaiye görevlisi Rauf Albayrak, 5 yıl önce alevlerin arasında kalıp ölümden dönmesine rağmen bir gün olsun mesleğini bırakmayı düşünmediğini söyledi

Giriş Tarihi: 2.2.2014
Osmangazi ilçesinde 1 Mayıs 2009 yanan bir otomobili söndürmeye giden 30 yıllık itfaiye eri Rauf Albayrak, LPG tüpünün patlaması sonucu biranda alevlerin içinde kaldı. Saçları yanan 53 yaşındaki Albayrak ölümden dönmüş, ardından hastaneye kaldırılmıştı. İkinci derece yanık teşhisi konulan Albayrak, yıllar geçmesine rağmen o acı olayı hala unutamıyor. Olayın olduğu saati bile unutmadığını kaydeden Albayrak, "1 Mayıs 2009 tarihinde sabah 09.35 sıralarında hayatımın en farklı olayını yaşadım. Haber merkezine ihbar geldikten sonra bir araç yangınına gittik. Müdahale ederken hortumu alarak aracın yanına kadar gittim. O sırada araç alev alev yanıyordu. Arkadaşımı uyardığım esnada otomobilin LPG tüpü bir anda patladı. Bu beni ağır bir şekilde yaraladı. Hastanede bir süre yoğun bakımda kaldım. Plastik cerrahi bölümünde bir süre tedavi gördüm. O patlama anı bugünkü gibi hatırlıyorum. Benim için acı bir tecrübe oldu ama mesleğime duyduğum heyecanımı hiçkaybetmedim" diye konuştu. Patlama sırasında basınçla havaya fırladığını ve duvara çarptığını kaydeden Albayrak, kafasındaki kaskının paramparça olduğunu söyleyerek, "Bir anda alev topunun içinde kalıyorsun. Yüksek basınç sizi yukarı kaldırıyor. Nefesiniz yetiyorsa ayakta kalıyor, yoksa ölebiliyorsunuz. Patlama esnasında kaskım parçalandı ama yılmadım. Şu an yine görevime devam ediyorum. Bunların hepsi geçmişte kaldı. Şu anda bir sıkıntım yok. Riski seviyorum. Yıllardır bu riske alıştım. Bu riski bile bile bu mesleği seçtim. Bu olay herkesin başına gelebilir. Tabii biraz daha dikkatli olmamız lazım" şeklinde konuştu.

"BENİM DE HATAM VARDI"

Patlama esnasında elbisesinin ve saçlarının yandığını dile getiren Albayrak "Onlar olmasa daha ölümcül sıkıntılar yaşayabilirdim. Söndürme sırasında patlama hiç aklıma gelmedi. Benim de hatam vardı. Alevlere yaklaşmamam gerekiyordu. O olaydan sonra kendi eksikliklerimi gördüm. Diğer arkadaşlara da bu bir ders oldu" dedi. Albayrak, Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı'ndaki görevini 29 yıldır gururla yaptığını dile getirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ölümden döndü mesleğini bırakmadı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN