Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kırsal kalkınmaya 120 milyon TL

Giriş Tarihi: 7.2.2014

Muhtarlarla bir araya gelen Başkan Altepe, Büyükşehir Yasası yürürlüğe girince sadece kırsal kesime yılda 120 milyon TL'lik yatırım yapacaklarını söyledi

Orhangazi'de muhtarlarla biraraya gelen Başkan Recep Altepe, seçimlerden sonra yürürlüğe girecek Büyükşehir Yasası'nın birçok alanda olduğu gibi kırsal kesime de çok fayda sağlayacağını açıkladı. Büyükşehir Belediye bütçesinin 2014 yılında 2 milyar 200 milyon olarak belirlendiğini ve bunun 1 milyar 200 milyon TL'sinin yatırım bütçesi olarak ayrıldığını kaydeden Başkan Altepe, yatırım bütçesi olarak ayrılan 1 milyar 200 milyon TL'nin en az yüzde 10'unun yasal olarak kırsal kesim için kullanılmasının zorunlu olduğunu ifade etti. Büyükşehir Yasası'nın Başbakan Erdoğan'ın belediyecilikten gelmesinin ve vizyonunun bir sonucu olduğunu, yasanın başta Bursa olmak üzere tüm büyükşehirlerdeki kırsal kalkınmayı tetikleyeceğini belirten Başkan Altepe, "İnşallah Bursa, birçok konuda olduğu gibi kırsal kalkınmada da Türkiye ve dünyaya rol model olacak" dedi.

ZEYTİNCİLİK GELİŞECEK

Başkan Altepe, konuşmasında Büyükşehir Belediyesi olarak Orhangazi'ye yapacakları muhtemel yatırımlara da değindi. Orhangazi'nin zeytin ve sebze- meyve üretimiyle öne çıktığını, Bursa sanayisinin yüzde 25'inin bu ilçede bulunduğunu kaydeden Başkan Altepe, zeytinciliğin gelişmesi, üretim ve satış verimliliğinin artması için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi. Bunun için Büyükşehir Belediyesi'nin 1000'in üzerindeki teknik elemanıyla hazır olduğunu, başta üreticiler ve ziraat odaları olmak üzere sektör bileşenleriyle toplantılar yaptıklarını kaydeden Başkan Altepe, "Hedefimizde, zeytinciliğin, sebze ve meyveciliğin geliştirilmesi, birer sanayi ürünü haline dönüştürülmesi var. Bu konuda Büyükşehir Yasası'ndan önce yola çıktık. Neler yapılabileceği konusunda sektör temsilcileriyle toplantılar yaptık. Herkesin taleplerini aldık ve muhtemel yol haritamızı belirledik. İnşallah yakın zamanda düğmeye basacağız" diye konuştu.

ALTEPE'YE TEŞEKKÜR ETTİLER
AK Parti Bursa Milletvekili İsmail Aydın, Büyükşehir Yasası'nın vatandaşların vergi ve kaynaklarının yerinde kullanılmasını esas aldığını söyledi. Aydın "Biz bu yasayla yerinden yönetimi arzuluyoruz. Sizin vergilerinizin ve kaynaklarınızın yine sizin için yerinde kullanılmasını hedefliyoruz. Bunun böyle bilinmesini istiyoruz" görüşünü dile getirdi. Aydın konuşmasında, Büyükşehir sınırlarında olmamasına karşın bugüne kadar ilçenin her istediğini yerine getiren, hiçbir talebi geri çevirmeyen Başkan Altepe'ye de teşekkür etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kırsal kalkınmaya 120 milyon TL
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN