Türkiye'nin en iyi haber sitesi

UİB'ten ocakta 1 milyar 555 milyon dolarlık ihracat

Türkiye'nin 50 ilinde toplam 4 bin 473 aktif üyesi bulunan Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB) Koordinatör Başkanı Orhan Gençoğlu, 2014'e yüzde 3,71'lik düşüşle başladıklarını söyledi

Giriş Tarihi: 7.2.2014
Uludağ İhracatçı Birlikleri'nin (UİB) Ocak ayı ihracatı 1 milyar 555 milyon dolar olarak gerçekleşti. 2013'ü ihracatçı birlikleri bazında ikinci sırada tamamlayan UİB'in Koordinatör Başkanı Orhan Gençoğlu, Ocak ayı ihracat rakamlarını açıkladı. UİB'in ihracatının 2014 yılına yüzde 3,71'lik düşüşle başladığını belirten Gençoğlu, "UİB ihracatı, yeni yılın ilk ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 3,71 azalarak 1 milyar 555 milyon dolar olarak gerçekleşti" dedi. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan 2013 yılı Aralık ayı dış ticaret istatistiklerini yorumlayan Gençoğlu, "Aralık ayında dış ticaret açığı yüzde 37,3 artarak 7 milyar 222 milyon dolardan, 9 milyar 917 milyon dolara yükseldi. Bu durumunun içinde bulunduğumuz dövizin oynak olduğu dönemde daha da artmasından endişe ediyoruz. Ekonomiye yön veren kuruluşların, bu artışın 2014 yılında da ilerlemesini engelleyici tedbirleri alması ve ülkemizin yumuşak karnı konumundaki cari açığın ihracatla kapatılabileceğini unutmamaları gerekir" diye konuştu. Bu olumsuz tabloya rağmen aynı dönemde Avrupa Birliği'ne yapılan ihracatın yüzde 6,6 puan artarak, AB ülkelerinin ihracat payının yüzde 39,9 seviyesine yükseldiğini de belirten Gençoğlu, 2008 küresel krizinin ardından Avrupa Birliği'ne gerçekleştirilen ihracatın kademeli olarak yükselmesinin kendilerini sevindirdiğini aktardı. Döviz kurundaki hareketliliğin genel anlamda ihracat performansını etkileyen faktörler arasında olduğunu da ifade eden Orhan Gençoğlu, "Türkiye'de TL'nin değerindeki düşüşler ithalatı azaltırken ihracatı artırmıyor. Bunun nedeni ise, Türkiye'deki ihracat malları üretiminde ithal malların payının yüksek olmasından kaynaklanıyor" ifadelerini kullandı. Türkiye'deki ihracatçıların yüksek kuru değil rekabetçi kuru tercih ettiklerini dile getiren Orhan Gençoğlu, "Döviz kurlarının aşırı yükselmesi ihracatçıya yüksek enerji maliyeti ve enflasyon olarak dönmektedir" dedi.

50 İLDEN ÜYE

Türkiye'nin 50 ilinde toplam 4 bin 473 aktif üyesi bulunan Uludağ İhracatçı Birlikleri'nin Koordinatör Başkanı Orhan Gençoğlu, Merkez Bankası'nın faizlerde yaptığı artırımı da yorumladı. Finans piyasalarında yaşanan dalgalanmanın ihracatçılar açısından problem teşkil ettiğini söyleyen Gençoğlu, "Döviz kurları, olması gereken noktaya son iki ayda geldi; oysaki döviz kurlarının bu seviyelere geçtiğimiz yıllara yayılarak dengeli bir şekilde gelmesi gerekirdi. Merkez Bankası'nın müdahalesiyle artan faiz oranlarının, önümüzdeki dönemde tekrar makul seviyelere düşmesini ve döviz kurlarının da enflasyon artışına paralel seyretmesini ümit ediyoru^" dedi.

UTİB'DE YÜZDE 9,2'LiK ARTIŞ

Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği'nin (UTİB) ocak ayı ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 9,2'lik artış göstererek, 118,5 milyon dolar olarak gerçekleşti. UTİB'in geriye dönük bir yıllık toplam ihracatı da yüzde 1,98 artarak 517.6 milyon dolara yükseldi.

OİB: 1 MİLYAR 249 MİLYON DOLAR Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) de Ocak ayında 1 milyar 249 milyon dolarlık ihracata imza attı. OİB'in 1 Şubat 2013 ile 31 Ocak 2014 tarihleri arası geriye dönük bir yıllık ihracatı ise yüzde 13,17 oranında artarak 18 milyar 988 milyon dolar oldu.
UHKİB: 48.6 MİLYON DOLAR Uludağ Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği'nin (UHKİB) ihracatı ise Ocak ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 1,02'lik artışla 48.6 milyon dolara yükseldi. UHKİB' in son bir yılık ihracatı ise yüzde 1,98 artarak, 517.6 milyon dolar olarak gerçekleşti.
UMSMİB: 13,9 MİLYON DOLAR Uludağ Meyve Sebze Mamulleri İhracatçıları Birliği'nin (UMSMİB) Ocak ayı ihracatı ise 13.9 milyon dolara ulaştı. UMSMİB'in geçmiş dönem 12 aylık toplam ihracatı ise yüzde 6,7 oranında azalarak 177.1 milyon dolara düştü.
UYMSİB: 3.1 MİLYON DOLAR Ocak ayında ihracatı yüzde 48,9 oranında azalan Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği (UYMSİB) ise 3.1 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. UYMSİB'in son 1 yıllık ihracatı ise yüzde 26,35 düşüş göstererek 14.4 milyon dolar oldu.
Nilüfer Belediyespor şampiyonluğa koşuyor

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
UİB'ten ocakta 1 milyar 555 milyon dolarlık ihracat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN