Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İpekböceği eski günlerini arıyor

Bursa'nın Çin ve Hint ipeklerinin işgali altında olduğunu söyleyen BİG-DER üyesi Durmuş Yılmaz "Turistler Bursa ipeği aldığını sanıyor. Ama aldıkları Çin ipeği" dedi

Giriş Tarihi: 16.2.2014
Bir zamanlar dünyaya ipek satan Bursa'daki Koza Han'da üreticilerin köylerinde bin bir emekle besleyip satmaya getirdikleri yüzlerce kozanın kar yığınlarını andıran görüntüsü yok artık. Bir zamanlar dünyaya ipek satan Bursa son zamanlarda Çin ve Hint ipeklerinin işgali altında. Bunu söyleyen ise Bursa İpekçiliğini Geliştirme Derneği (BİG-DER) Yönetim Kurulu Üyesi Durmuş Yılmaz. Yılmaz'a göre Koza Han'a gelen yerli ve yabancı turistler Bursa ipeği aldığını sanıyor ama aldıkları şeyin Bursa ipeği ile ilgisi yok. Türki Cumhuriyetler'den getirilen ucuz ipek ile rekabet edecek güçleri kalmadığını söyleyen Yılmaz "Ham ipek Bursa'da 40 dolara satılırken, yurt dışından gelen işlenmiş ipek 18 dolara satıldı. Çok sayıda fabrika kapandı. Bursa bu ekonomik savaşı kaybetti" diye konuştu. İpekböcekçiliği üretimini teşvik etmek amacıyla köyleri gezip, eski üreticilerle sohbet ettiğini aktaran Yılmaz gelecekten umutlu olduğunu, ipekböcekçiliğini Bursa'da tekrar ayağa kaldıracaklarını ifade etti.

'İLAÇ VARSA BÖCEK OLMAZ'
Yılmaz "Sadece dağ köylerinde yapılabilir ama ben yine umutluyum. Bursa Ovası'nda köylerde eskiden ipekböceği yetiştirilmiş. Ama artık bu mümkün değil. Çünkü yoğun bir ilaçlama var. İlaçlamanın olduğu yerde ipekböcekçiliği yapılmaz. Dağ köylerinde bu işe sıcak bakanlar çok az. Köylerde yaşlılar kaldı, gençler ise bu işi küçümsüyor. Bir de köylüler devletten yardım alıyor. Ona güveniyor. Onca dut ağacı olmasına rağmen ipekböceği yetiştirmeyi düşünmüyor" diye konuştu. Yılmaz "2002'de Koza Birlik olarak Diyarbakır'a fizibilite için gittik. Üretici kozasını tüccara satmış parasını alamamış ve bir daha üretmek istemiyordu. Biz 'Üretin kozanızı, Koza Birlik olarak alacağız" dedik. Diyarbakır Valiliği ve Borsa ile işbirliği yaparak üreticiye tohum dağıttık. Eğitimler yaptık. Sonunda kozayı da aldık. Diyarbakır şu anda en fazla kozanın üretildiği yer. Yıllık 50-60 ton koza üretiliyor" dedi. Diyarbakır'da yaşanan dönüşümün Bursa için geçerli olup olmadığıda sorduğumuz Yılmaz şu yanıtı verdi: "İpekböceği üretimi mevsimsel yapılıyor. En fazla 40 veya 60 gün sürüyor. Kilo başına devlet 20, Koza Birlik 4.5 lira veriyor. Yaş kozanın kilosunun 24.5 liraya alım garantisi var demek bu. Bu teşvik kozayı cazip hale getirdi. Alım garantisi olan ürün yetiştiriliyor. Geçen yıl haziran ayında yaptığımız festival üreticide heyecan yarattı. Vatandaşı özendirmek amacıyla İnegöl Kaymakamlığı ve Tarım Hayvancılık Müdürlüğü'nün desteği ile İhsaniye köyünde örnek proje gerçekleştirdik. Köy tüzel kişiliğinin yararlanacağı 10 dekarlık alana ipek böceği üretimi için dut fidanı dikildi. Dikilen fidanlar üç yıl içinde büyüyecek. Hedefimiz İhsaniye köyünün eski haline gelmesidir. 50 hanelik köyde 10 hane bu işi yapıyor."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İpekböceği eski günlerini arıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN