Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Karaciğeri koruyacak 8 öneri

Karaciğer, hastalanmazsa pek de farkına varmadığımız bir organ. Oysa karaciğer sağlığının bozulması, ciddi hastalıkların habercisi. Bu kritik öneme sahip organı korumak için yapılması gerekenleri Acıbadem Bursa Hastanesi Organ Nakli Merkezi Karaciğer Bölüm Başkanı Prof. Dr. Remzi Emiroğlu anlattı

Giriş Tarihi: 2.3.2014
Karaciğerin sağlığımızın sürdürülmesinde çok önemli görevleri var. Sağlıklı çalışmadığında ciddi hastalık riskiyle karşılaşılabildiği gibi, bazı durumlarda da tıbbi olarak tek seçenek organ nakli oluyor. Karaciğer sağlığını korumak için neler yapmalı? Bu sorunun yanıtını Acıbadem Bursa Hastanesi Organ Nakli Merkezi Karaciğer Bölüm Başkanı Prof. Dr. Remzi Emiroğlu veriyor.
1) HEPATİT B AŞISI

Hepatit B, karaciğer hastalıklarının başlıca nedenleri arasında sayılıyor. Neyse ki çocuklar için Hepatit B, rutin aşı takvimine alındı. Çocuklar, bu sayede Hepatit B'ye karşı aşıyla korunuyor. Ancak rutin aşı takvimine alınmadan önce doğanlar da mutlaka bu aşıyı yaptırmalı. Aşı olduktan sonra koruyuculuğunu test ettirin, koruyuculuk devam ediyorsa endişelenmeyin. Etmiyorsa, aşıyı tekrar yaptırmanızda yarar var.
2) BESLENMEye DİKKAT

Besinler karaciğeri doğrudan etkiliyor. Bu nedenle beslenmenize özen gösterin. Sağlıklı ve düzenli beslenme alışkanlığı edinin. Kızartılmış yağlı yiyecekleri sofranızdan uzaklaştırın. Çünkü besinlerin içindeki yağ, karaciğerin yağlanmasına neden oluyor. Ayrıca hazır gıdalardan da uzak durmaya dikkat edin.
3) ENGİNAR TÜKETİN

Enginar, karaciğer sağlığını korumak için faydalı besinlerin başında geliyor. Çünkü kolesterolü düşürdüğü gibi, karaciğer yağlanmasını da azaltıyor. Ancak karaciğere yeterince yararlı olması için kilolarca enginar yemek gerekiyor. Bu nedenle enginar yerine, kolesterol düşürücü etkisi olan cynarin içerikli özel haplardan alabilirsiniz.
4) ÇÖREKOTU FAYDALı

Ekmek ve tuzlu hamurişlerinin üstüne eklenen çörekotunun karaciğer sağlığına faydası biliniyor. Çörekotunun içindeki bazı maddeler, toksik etkisiyle karaciğeri etkileyen bazı faktörleri etkisizleştiriyor. Bu nedenle yemeklerde ve hamur işlerinde çörekotu kullanmaya çalışın.
5) ALKOL TÜKETİMİNİ AZALTIN

Siroz, karaciğerin ciddi olarak hastalanmasına yol açıyor. Siroza yol açan en büyük neden ise fazla alkol tüketimi. O nedenle sık ve fazla miktarda alkol tüketiyorsanız, tekrar düşünmelisiniz. Araştırmalar, 10 yıl boyunca günde 50-100 cc arasında alkol alan birinin siroz olma riskinin çok yüksek olduğunu gösteriyor.
6) günde 1 aY VA

Kış mevsiminin en güzel meyvelerinden biri olan ayvayı, sık tüketmeye çalışın. Günde 1 ayva yemeye özen gösterin. Ava, kan şekerini düzenlediği gibi karaciğer yağlanmasını da düşürüyor.
7) EGZERSİZ ALIŞKANLIĞI EDİNİN

Egzersiz, bireysel sağlığı koruyan en önemli aktivitelerden biri. Egzersiz sırasında salgılanan endorfin hormonu, stresinizin azalmasına ve dolayısıyla kendinizi mutlu hissetmenize neden oluyor. O nedenle haftada 3-4 gün, en az 30 dakika egzersiz yapın.
8) YAŞAM BİÇİMİNİZİ DÜZENLEYİN

Düzenli bir yaşam biçimi oluşturursanız, genel sağlığınızla birlikte karaciğerinizi de korumuş olacaksınız.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Karaciğeri koruyacak 8 öneri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN