Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Moral veren sanat

Akdeniz Anemisi ile boğuşan oğullarına moral vermek için keçeyle resim yapmaya başlayan Süheyla Yılmaz, yabancı eleştirmenlerden tam not aldı

Giriş Tarihi: 2.3.2014
Bursa'da yaşayan Süheyla Yılmaz San iki oğlunun hastalığı nedeniyle onlara moral vermek amacıyla yaklaşık 6 yıl önce keçeyle resim yapmaya başladı. Kısa sürede kendisini geliştiren San şimdilerde ustalık belgesini almaya hazırlanıyor. Çocukluğundan itibaren el sanatlarına yeteneği olduğunu ancak hiçbir alanda uzun süre yoğunlaşamadığını belirten San, oğullarının yanında "güçlü bir anne" sıfatını koruyabilmek için arayış içine girdiğini anlattı. San, yaklaşık 6 sene önce öğrendiği akrilik keçeyi kullanarak, çocukluk ve gençlik yıllarında uğraştığı diğer el sanatlarında öğrendiği şeylerin tamamını yapma imkanı bulduğuna değindi. Bu sanatla bir televizyon programında tanıştığını ifade eden San şunları söyledi: "İki yıl önce de tesadüfen televizyonda izlediğim bir programda tepme keçe kavramını öğrendim. Daha sonra bunu çok iyi araştırdım. Kendi kendime, 'Tamam, ben bunu yapmak istiyorum' dedikten sonra Keçe Sanatçısı ve Ressam Mükerrem Turhan'dan 1.5 ay ders aldım. Keçe ile ilgilendikten sonra Rusların, zamanında bu sanatı Türkiye'de öğrendikten sonra ülkelerinde geliştirip sanat haline getirdiği bilgisini edindim. Keçe sanatını Türkiye'de devam ettiren birçok kişi var ancak yenilik getirilmediği için pek tanınmıyor."

'GURUR DUYDUM'
Karma sergiler için zaman zaman davetler aldığını da belirten San yurtdışında da ilgi gördüğünü söyledi. Bir İspanyol eleştirmenin, eserlerinin fotoğraflarını göndermesini istediğini anlatan San, "Eserlerimle ilgili yaptığı, 'Osmanlı kadını eli değmişcesine yapmış olduğu keçe çalışmalarıyla beni son derece etkiledi' yorumu, bu işe yeni başlamış biri olarak beni onurlandırdı" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Moral veren sanat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN