Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bursa uzay şehri olacak

Cumhurbaşkanı Gül'e projelerini anlatan BTSO Başkanı Burkay "Amacımız kendi uydumuzu, şehrimizden uzaya göndermek" dedi

Giriş Tarihi: 7.3.2014
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İbrahim Burkay ve yönetim kurulu üyelerini Çankaya Köşkü'nde kabul etti. Toplantıda Bursa için geliştirdikleri 16 makro projenin detaylarını anlatan BTSO Başkanı İbrahim Burkay, Bursa'yı savunma sanayisi ve uzay havacılık alanında Türkiye'nin merkezi haline getirmeyi hedeflediklerini dile getirdi. Gökmen Projesi'nden bahseden Burkay "Bu proje kapsamında önümüzdeki yıl Bursa'da üç meslek lisesinde uzay havacılık bölümü açılacak. Bu liseler Atatürk Endüstri Meslek Lisesi, Tophane Endüstri Meslek Lisesi ve Ovaakça Şarık Tara Endüstri Meslek Lisesi olarak belirlendi. Amacımız uzay havacılık alanında ciddi bir alt yapı oluşturmak. Gökmen, Türk Dil Kurumu'na göreastronot anlamına geliyor. Daha geçtiğimiz günlerde uydumuz, Kazakistan'dan uzaya gönderildi. Biz bu projemizle kendi uydumuzu, şehrimizden uzaya göndermeyi hedefliyoruz. Bu neden olmasın" diye konuştu.

TÜRKİYE İÇİN ÖNEMLİ

BTSO'nun yeni dönem hedefleri ve 16 makro proje hakkında da Cumhurbaşkanı Gül'e bilgi veren Başkan İbrahim Burkay konuşmasını şöyle sürdürdü: "Bursa ihracatta ve dış ticarette öncelikli bir kent. Her yıl fuar ve etkinliklere katılmak için firmalarımızı yurt dışına götürüyoruz. 'Gökmen' projesiyle uzay ve savunma sanayisinin başkenti olmak istiyoruz. Ayrıca 'Payitaht Çarşı' projesiyle de Tarihi Çarşılar ve Hanlar Bölgesi'nin turistik ve ekonomik potansiyeli yeniden ortaya çıkaracağız. Başta bu projeler olmak üzere tüm projeler yalnızca Bursa için değil, Türkiye için çok önemlidir."
Btso Başkanı İbrahim Burkay ve yönetim kurulu üyelerini Çankaya Köşkü'nde kabul eden Cumhurbaşkanı Gül, otomotiv ve tekstil sektörünün geldiği noktadan övgüyle söz etti.

CUMHURBAŞKANI GÜL: BURSA SANAYİSİ TÜRKİYE SANAYİSİDİR
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de Bursa sanayisinden övgü ile söz ederek "Bursa sanayisi Türkiye sanayisidir. Otomotiv sektörünün geldiği seviye çok övünülecek bir seviye. Ancak bununla da yetinilmemeli. Bursa tekstil sektörünü de bırakamaz. Çünkü Bursa'daki tekstil oldukça nitelikli. Ancak daha da nitelikli hale gelmesi için çalışmaların devam ettirilmesi gerekir" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bursa uzay şehri olacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN