İşini şansa bırakma

Giriş Tarihi: 7.3.2014

Girişimcilik temasıyla düzenlenen '3. İşini Şansa Bırakma Zirvesi', Hüseyin Özdilek, Hüseyin Durmaz, Ali İhsan Yeşilova ve Müjdat Sezer gibi iş dünyasının duayenlerini gençlerle buluşturdu

İişini Şansa Bırakma Zirvesi'nde işadamlarının gençlere verdiği öğütler damgasını vurdu. Oturumun moderatörlüğünü üstlenen Bursa Kent Konseyi (BKK) Başkanı Semih Pala, geleceğin girişimcilerini bugünün girişimcileriyle buluşturduklarını söyledi. Pala, gençlerin nerede çalışacağını değil, kendi işini nasıl kuracağını düşünmesini istedi.

ÖZDİLEK: BABAMIN EVİNİ SATTIM

Oturumun ilk konuşmacısı olan Özdilek Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Özdilek ticaret hayatına hem okuyarak, hem de çalışarak devam ettiğini, 17 yaşında baba evini satarak 30 metrekarelik havlu mağazasında ticarete başladığını anlattı. Özdilek'in devlete yılda 80 milyon TL vergi ödediğini belirten Özdilek, "5 bin 500 kişi istihdam ediyoruz. Bu sene inşallah İstanbul'da yapacağımız alışveriş merkezi, otel ve iş merkeziyle beraber bin kişiyi daha istihdam edeceğiz" dedi. Gençlere iş hayatı hakkında tavsiyelerde de bulunan Özdilek, bir işyerinin hayatını idame ettirebilmesi için verimli çalışması, işe göre adam alması gerektiğini vurguladı. Gençlerin gelişmiş ülkeleri iyi incelemesini isteyen Özdilek, "En önemli hadise, insan kaynağıdır. Verimli insan çalışması da bilgi toplumuyla olur. Doğru bilgilerle doğru yönlendirilmeliyiz. Ne idim, ne oldum, ne olacağım demesini aklınızdan çıkarmayın. Ailenizden kalan paralar sizleri şımartmasın. Paraya sahip olmak önemli değil, o parayı sevk ve idare edebilmek önemlidir" diye konuştu.

YEŞİLOVA: ÇIRAKLIK YAPTIM

Yeşilova Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali İhsan Yeşilova ise, 'İşini sansa bırakma' sloganını çok beğendiğini dile getirdi. Yeşilova, avukat olmayı istemesine rağmen babasının kendisini Gazcılar Caddesi'nde bir alüminyum profil satan bir dükkâna götürerek işe başlattığını ifade etti. Yeşilova, daha sonra bu işi sevdiğini, 1976'da ustasının 200 bin liralık dükkânı kendisine 100 bin lira karşılığında devretmesiyle ticarete girdiğini söyledi. Gençlere çok çalışıp, dürüst olmalarını öneren Yeşilova "Kendinizi çok iyi tanıyın. Hayallerinizi ve geleceğinizi bunun üzerine inşa edin. Kendinize güvenin. Hayal gücünüzü kuvvetli tutun. Hayallerinizi de hayata geçirmeye çalışın. Başarılı ve saygın insanlardan örnek alın. Onlardan her konuda yardım isteyin. Sosyal girişimci olun. Sadece çalışmak, iş hayatında başarılı olmak yetmez. Aynı noktaya bakma şansınız olmasa da aynı yöne bakan arkadaşlarınız olsun" dedi.

DURMAZ: DİL ÖĞRENİN

Durmazlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Durmaz, gençlerin birkaç dil bilmesini, bunu yanında geçim dilini de öğrenmeleri gerektiğini belirtti. Başta ekibe güven duymak gerektiğini anlatan Durmaz, insanın aldatılma duygusuyla yaşayamayacağını, denetlemenin de yapılması gerektiğini dile getirdi. 2008 yılındaki krizde işlerinin 100 birimden 35 birime düştüğünü vurgulayan Durmaz, "O arada Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, İpekböceği tramvayı için bir gönüllü arıyordu. Bizim de işimiz yoktu. Yatırım yaparak üstesinden geliriz diyerek talip olduk. Meğer bizler işe en zorundan başlamışız. Sıkıntı çekmeden elbette hiç bir şey olmaz. Şimdi Bursa'da araçlarımız yürüyor. İzmir'de 38 araç alım ihalesini de aldık" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İşini şansa bırakma
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN