Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Büyük gün 31 Mart

Dünyanın en uzun mesafeli hava taşıt aracı olan Bursa Teleferiği 31 Mart Pazartesi günü deneme seferlerine başlayacak. Başkan Altepe 4 bin 980 metre uzunluğundaki güzergâhta seferlerin başlamasıyla turizmin canlanacağını söyledi

Giriş Tarihi: 16.3.2014
Bursa'nın vizyon projelerinin başında gelen dünyanın en uzun aktarmasız teleferiği bu ay sonunda hizmete giriyor. Kentin simgelerinden biri da olan teleferik VİP kabinlerle birlikte beyaz cennete kesintisiz ulaşım sağlayacak. Yeni teleferiğin en büyük özelliği ise Bursa'nın meşhur lodosundan etkilenmeyecek olması. Daha önce rüzgarlı havalarda seferlerin yapılamadığı teleferikte kesintisiz ulaşım sağlayacaklarını belirten Büyükşehir belediye Başkanı Recep Altepe, sıkıntılı süreçleri atlattıklarını teleferiğin test sürüçlerini yaptığını söyledi. Uludağ'ı kış olduğu kadar yaz turizmine de hazırlamayı hedeflediklerini, kış ve yaz Uludağ'a olan erişimi kısaltmak ve dünyanın gözbebeği olan turizm merkezini tekerlekli araçlardan bağımsız hale getirmek istediklerini ifade eden Başkan Altepe, bu amaçla mevcut teleferiği yenileme yönünde 2013'te başlattıkları çalışmalarda sona geldiklerini hatırlattı. Şu anda Uludağ'ın Sarıalan bölgesinde kabinlerin konulacağı istasyon binasının tamamlanmak üzere olduğunu, binanın son eksikliklerinin giderildiğini kaydeden Başkan Altepe, "Montaj işlemleri de bitmek üzere. Zemin düzenlemeleriyle beraber 20 gün sonra buradaki sistem kullanıma hazır hale gelecek. Yaklaşık 100 adet vagon, yolcular için dönmeye başlayacak" diye konuştu.

12 DAKİKADA DAĞ HAVASI

31 Mart'ta başlatılacak seferlerle birlikte Bursa-Uludağ arasının 12 dakikaya ineceğini ve her 19 saniyede bir vagonun yolcu taşıyacağını vurgulayan Başkan Altepe, sirkülasyon yoğun olacağı için Bursa turizminin de bundan olumlu etkileneceğini belirtti. Başkan Altepe, "Artık teleferik için eskiden olduğu gibi saatlerce sıra beklenmeyecek. Dost ve misafirlerimiz dakikalar içinde Uludağ'a ulaşma imkanı elde edecekler. Lastik tekerlekli araçlar olmayacağı için kirlilik ve karmaşa da yaşanmayacak. Turizm canlanacak. Bursa'mız için insanımız için hayırlı uğurlu olsun" temennisinde bulundu. Avrupa'da Genç Girişimciler Projesi için Bursa'ya gelen AB üyesi ülkelerin gençleri teleferik inşaatında incelemelerde bulundu. Türkiye'nin ilk insanlı hava taşıtı olan ve 1963'te hizmete başlayan teleferiğin yeniden dizayn edilerek modernleşme çalışmalarını yerinde inceleyen AB'li genç girişimciler, teknolojik çalışmalara hayran kaldı. Romanya, Poloınya, Hırvatistan ve Bulgaristan'dan gelen genç girişimcilere, inşaatı yap-işlet-devret modeli ile gerçekleştiren Teleferik AŞ'nin görevlisi İnşaat Mühendisi Kemal Kıravatözen bilgi verdi. Bursa ile Uludağ arasında 50 yıl yolcu taşıyan teleferiğin Teferrüç, Kadıyayla ve Sarıalan arasında toplamda 4 bin 980 metre uzunluğunda bir tesise sahip olduğunu hatırlatan Kıravatözen, yenilenen proje ile teleferiğin Uludağ merkez oteller bölgesine kadar uzatılacağını ve ulaşım mesafesinin ise 8 bin 840 metre olacağını ifade etti. Kıravatözen "Bursa teleferik projesi dünyanın en uzun halatlı hava taşıma projesidir. 8 kişilik toplam 175 kabin ile hizmet verecek olan teleferik ile zirveye 22 dakikada ulaşım imkanı sağlanacaktır. Proje kapsamında toplam 45 tane direk yapılıyor. Bu sayede hızı 70 kilometreyi bulan lodoslu havalarda bile teleferik rüzgardan etkilenmeden rahatlıkla yolcu taşıyabilecektir" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Büyük gün 31 Mart
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN