Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Duygularınızı abartılı yaşamayın

Zorlaşan yaşam koşullarının depresyon hastalarının oranını artırdı. Acıbadem Bursa Hastanesi'nden Dr. Bekir Tasalı, duyguları normalden yoğun yaşamanın depresyona yol açabileceğine dikkat çekti

Giriş Tarihi: 16.3.2014
Depresyon en sık rastlanan psikolojik sorunlardan biri. Özellikle son yıllarda değişen ve zorlaşan yaşam koşullarının yanında Türkiye'de de görülen depresyon hastalarının oranı gün geçtikçe artıyor. Türk insanının, çeşitlilik gösteren sosyolojik ve kültürel konumu nedeniyle duygularını daha yoğun yaşamaya meyilli olduğuna dikkat çeken Acıbadem Bursa Hastanesi Psikiyatri Bölümünden Dr. Bekir Tasalı, mutluluktan üzüntüye tüm duyguları normalden yoğun yaşamanın depresyona neden olabildiğine dikkat çekerek, "Duyguca yüksek toplumlarda depresyon daha sık gözleniyor. Bunun nedeni iniş çıkışların psikolojik tutarlılığı olumsuz etkilemesi" diyor. Çağımız insanın en önemli psikolojik sorunlarından biri olan depresyon, Türkiye'de de önüne geçilmesi zor bir hastalık. Günlük yaşamı olumsuz etkileyen ve tedavi edilmediğinde çok daha ciddi ve kronik psikolojik hastalıklara neden olabilen depresyon, duygularını daha yoğun yaşayan toplumlarda daha sık görülüyor. Bunun en önemli nedeni, duygusal iniş çıkışların psikolojik tutarlılığı bozması ve mutlu anların yanında mutsuz anların da abartılı yaşanması. Acıbadem Bursa Hastanesi Psikiyatri uzmanı Dr. Bekir Tasalı, "Akdeniz ikliminin etkisinde olan ülkelerde yaşayan insanlar daha heyecanlı bir karaktere sahip olabiliyor. Bu heyecan hali de tüm duyguların olması gerektiğinden daha yoğun ve yüksek yaşanmasına neden oluyor. Depresyonun önüne geçebilmek için duyguları orantılı yaşamak önemli" diyor.

ANTİDEPRESANA DİKKAT!
Ülkemizde depresyonun klinik uygulamalarda sıklıkla gözden kaçtığında ve psikiyatri dışındaki branşların da bilinçsizce tanı koyabildiğine dikkat çeken Dr. Bekir Tasalı, "Doğru tedavi ile kısa sürede üstesinden gelinebilecek bir depresyon vakası, yanlış tanı ve tedavi uygulamaları yüzünden daha büyük psikolojik hastalıklarına dönüşebiliyor ve çözümü zorlaşıyor. Bu gibi sorunlarla karşılaşmamak için, alanında uzman bir doktor gözetiminde olmadan bilinçsizce antidepresan kullanmamak gerekiyor. Depresyon nedenleri; iç kaynaklı olabildiği gibi, bir olay sonucunda tepkisel de olabiliyor. Bu tepkilerin en bilinenleri arasında; ölüm, boşanma, romantik hayal kırıklığı, maddi yıkımlar, alışılan bir çevreden ayrılma, önemli bir ayrılık ve sevgi duyulan her türlü kayıplar sayılabiliyor. Yaşanan bu olayların tek başına depresyona neden olmadığını belirten Dr. Bekir Tasalı, depresyonun görülebilmesi için, yaşanan olaylarla birlikte bireyin depresyonu yatkınlığının da söz konusu olması gerektiğinin altını çiziyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Duygularınızı abartılı yaşamayın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN