Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Zehire önlem

Giriş Tarihi: 16.3.2014

Bursa Büyükşehir Belediyesi soba zehirlenmelerinin önüne geçmek için BTSO ve Bursagaz işbirliğiyle bin aileye karbonmonoksit alarm cihazı dağıtmaya başladı

Enerji Verimliliği Derneği tarafından organize edilen ve Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursagaz ile Bursa Ticaret ve Sanayi Odası'nca desteklenen 'İnsanlar Ölmesin Enerjimiz Bitmesin' temalı kampanya kapsamında, mahalle muhtarlıkları tarafından belirlenen bin aileye karbonmonoksit alarm cihazı dağıtıldı. Özellikle lodoslu havalarda yaşanan karbonmonoksit zehirlenmelerine karşı toplumsal bir bilinç oluşturulması amacıyla düzenlenen kampanyada alarm cihazlarının dağıtımı ilk olarak Alacahırka Mahallesi'nde başladı. Cihazları muhtarlıklar tarafından belirlenen ailelere teslim edildi. Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Atilla Ödünç, konuyu tamamen bir sosyal sorumluluk olarak ele aldıklarını belirterek, amaçlarının toplumsal bir bilinç oluşturmak olduğunu kaydetti.

BACA TEMİZLİĞİ HİZMETİ

Isınma ihtiyacı karşılanırken, insan hayatının tehlikeye atılmaması gerektiğine dikkat çeken Ödünç, "Bu konuda İtfaiye Daire Başkanlığımız her zaman vatandaşlarımızın yanında. Çok cüzi ücretlerle uzman ekipler tarafından baca temizliği hizmeti verilirken, tüm taleplere iki gün içinde cevap veriliyor. Bu yaptığımız çalışmalarla 2011 yılında 276 olan baca gazı yangını olayı geçtiğimiz yıl 240'a kadar indi" diye konuştu. Enerji Verimliliği Derneği Başkanı Mustafa Uysal ise karbonmonoksit alarm cihazının zehirlenmeyi önlemediğini, sadece ortamda karbonmonoksit gazı olduğu konusunda uyarı yaptığına dikkat çekti. Bursagaz Genel Müdürü Ahmet Hakan Tola da, son 8 yıldır doğalgaz tesisatlarında alarm cihazını bir zorunluluk olarak istediklerini belirterek, yaz aylarında denetimleri artıracaklarını ve tesisatlarında alarm cihazı bulunmayan abonelere gaz arzını durduracaklarını kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Zehire önlem
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN