Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Raylı ulaşımda dört istasyon hizmette

Bursa Büyükşehir Belediyesi, tamamlanan 7 duraklı 8 kilometrelik Kestel hattının ilk 4 istasyonunu hizmete soktu. Böylece raylı sistem kentin doğu yakasındaki Mimar Sinan- Orhangazi Üniversitesi, Hacivat, Şirinevler ve Otosansit'e kadar uzandı

Giriş Tarihi: 23.3.2014
Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin kesintisiz ve konforlu ulaşımı kentin doğusu ile buluşturmak amacıyla bu dönem programda olmamasına rağmen hayata geçirdiği Bursaray Kestel hattının ilk dört istasyonu, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın da katıldığı törenle yolculu seferlere başladı. Raylı sistem kentin doğu yakasındaki Mimar Sinan- Orhangazi Üniversitesi, Hacıvat, Şirinevler Ve Otosansit'e kadar uzandı. Tamamlanan 7 duraklı 8 kilometrelik Kestel hattının ilk 4 istasyonunda yolculu seferler başladı. Arabayatağı istasyonundan itibaren 8 bin100 metrelik geliş gidiş hattın ilk 4 istasyonunu oluşturan 5 bin 175 metrelik Mimar Sinan- Orhangazi Üniversitesi, Hacıvat, Şirinevler ve Otosansit istasyonları, törenle raylı sistem ağına dahil edildi. Bursaray Kestel hattının, bir raylı sistem imalatının ötesinde yeni kavşak ve köprü imalatları, oto korkuluklar ve aydınlatmaları ile Ankara yolunun çehresini tamamen değiştiren özel bir proje olduğunu hatırlatan Başkan Altepe, "Bu projeye başlarken, 'kentin batısında ne varsa doğusunda da olacak' demiştik. Birçok kişi inanmadı. Ancak gerek istasyon imalatları, yürüyen merdivenleri, asansörleri ile istasyonlarımız son derece modern bir şekilde inşa edildi. Buradaki imalatların batıdaki istasyonlarda aşağı hiçbir tarafı yok hatta fazlası var. Bu proje ile kentin doğusuna kalite geldi. Şuan da 4 istasyonumuzu hizmete açıyoruz. Önümüzdeki hafta iki istasyonu daha devreye alıp Kestel Kavşağı'na ulaşmış olacağız. Bu yeni istasyonlarla birlikte günlük yolcu kapasitemiz 350 bine ulaşmış oluyor. Sefer sıklığını önce iki katına sonra da 3 katına çıkardığımızda günlük 1 milyon yolcuya hizmet vermiş olacağız. Çevre imalatlarıyla birlikte 120 milyon TL'ye mal olan bu yatırımla, bizden önce 22 kilometre olan raylı sistem ağına 26 kilometre daha eklemiş oluyoruz. Ne mutlu ki söylediğimizde birilerinin inanmadığı raylı sistemde Kestel'e de ulaştık. Alnımızın akıyla çıktık" diye konuştu.

12 KATRİLYONLUK YATIRIM

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç da eğitimden sağlığa kadar her alanda kamu yatırımlarının Bursa'da hız kesmeden devam ettiğini ve 12 katrilyona yaklaştığını söyledi. Bursa'nın tüm hizmetlere layık bir kent olduğunu ifade eden Arınç, "Sayın Başkan 5 yıl içinde yapılanlar bakımından, gerçekten Türkiye'de ilk olma bakımından büyük başarıya sahip. Bu hizmetlerin büyük bir kısmını İstanbul, Ankara, Konya, Kayseri de yapıyor. Herkes bir gayret içinde ama emin olun ki Bursa'daki hizmetler onları çoktan geçmiş durumda" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Raylı ulaşımda dört istasyon hizmette
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN