Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Engelleri suda aştılar

Giriş Tarihi: 28.3.2014

'Mavide Engel Yok' sloganıyla gerçekleştirilen dalış eğitimlerine katılan engelliler, hayatlarında ilk kez su altına dalmanın heyecanını yaşadı. Dalış yapan ekipteki Esra Erdem "Dalmak tarifi imkânsız bir mutluluk" dedi

Osmangazi Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü ve Sağlık İşleri Müdürlüğü'nün, IDDA (International Disabled Divers Association), ADM Diving, Denizatı Dalış Merkezi, Hamsi Diving ve Medak'ın gönüllü desteğiyle gerçekleştirdiği proje ile bedensel engelli vatandaşlar hayatlarında ilk kez su altına dalmanın keyfini yaşadı. Dalış hocası ve medikal personelden oluşan 14 kişilik ekiple gerçekleşen eğitimlerde, 29 belediye personeli teorik yüzey destekçisi eğitimi alırken, bunların 17'si uygulamalı eğitimlere de katılarak yüzey destekleyicisi sertifikası aldı. Demirtaş Kapalı Yüzme Havuzu ve Spor Kompleksi'nde gerçekleştirilen 3 günlük eğitim programında, 5 fiziksel engelli vatandaş, kendilerine eşlik eden profesyonel ekip ve yüzey destekçilerinin nezaretinde, dalış kıyafetlerini giyip oksijen tüplerini takarak, hayatlarının ilk su altı dalışını yaptı.

'ENGELLERİ KALDIRIYORUZ'
'Mavide Engel Yok' sloganıyla gerçekleştirilen dalış eğitimleri sonunda düzenlenen sertifika törenine katılan Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Osmangazi'de hayata dair engellerin bir bir kalktığını söyledi. Proje ile engelli vatandaşlara suyun altında engelsiz bir yaşam sürmenin keyfini yaşatmayı hedeflediklerini, engelli vatandaşlarda özgüven artışına katkı sağlayan bu tür projelerin son derece önemli olduğuna dikkat çeken Dündar şöyle konuştu: "Osmangazi'de engelleri bir bir kaldırıyoruz. Gönüllülük ilkesi ile çalışan tüm işbirlikçiler ve belediye personeli çok önemli bir çalışmaya imza attı. Mavide engel yok, farklı ve yepyeni bir faaliyet. İnsanların yeni şeyleri denemesi, kendisine sağlanan imkanlarla engelleri aşması, en azından bir faaliyet içinde bulunarak moral ve motivasyonlarının artması son derece önemli." İnsanların, sosyal hayatta sahip oldukları nimetlerin çoğu zaman farkına varmadığını belirten Dündar, "Bazı vatandaşlarımızın vücutlarında değil belki ama, kafasında bir çok engel var. Önemli olan, insanların kafasındaki bu engeli aşabilmesi. Hem engelli, hem de onlara yüzey desteği verecek eğitimi alan arkadaşlarımı, bu engellerini aşabildikleri için ayrı ayrı kutluyorum" dedi.

'TARİFİ İMKÂNSIZ'
'Mavide Engel Yok' programına katılarak ilk kez su altına dalmanın mutluluğunu yaşayan Esra Erdem, yaşadığı mutluluğun tarifinin olmadığını söyledi. Erdem, "Osmangazi Belediyesi'nin projesi sayesinde hayatımın en güzel 3 gününü geçirdim. Bana bu mutluluğu yaşatan herkese çok teşekkür ediyorum. Suda olmak çok güzel bir duyguydu. Unutamayacağım bir şeydi. İnanın, tarifi imkansız bir mutluluk. Bunu kelimelere döküp anlatmam imkansız, yaşamak gerek" dedi. Havuzdaki dalış eğitimine katılan ve mutluluğu gözlerinden okunan bir diğer katılımcı Nimet Erdoğan da, "Bir hayalimi gerçekleştirmenin ilk adımını atmış bulunmaktan son derece mutluyum" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Engelleri suda aştılar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN