Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çöpten enerji üretilecek

Bursa'nın İnegöl Belediyesi, katı atık düzenli depolama sahasından çıkan metan gazından enerji üretecek. Belediye meclisinde alınan karar doğrultusunda çalışmanın hayata geçirilmesi için ihale gerçekleştirildi

Giriş Tarihi: 4.4.2014
İnegöl Belediyesi, katı atıklardan çıkan metan gazından enerji üretecek. Belediye meclisinde alınan karar doğrultusunda bu çalışma için ihale yapıldı. Belediye Başkan Vekili Ahmet Kara başkanlığında gerçekleştirilen ihaleye başvuran 6 firmadan 4'ü katıldı. İhale öncesi gazetecilere konuşan Başkan vekili Ahmet Kara, Alanyurt çöplüğünün rehabilite edilerek, yaşam alanına döndürüldüğünü hatırlattı. Katı atık düzenli depolama sahasının 2011 yılında hizmete açıldığı bilgisini veren Ahmet Kara, "İnegöl'ümüzün bugünü ve geleceği için çok büyük önem taşıyan bu projenin hizmete girmesi ile Alanyurt vahşi çöp alanına çöp dökülmeyerek bir dönem kapanmış ve tertemiz yeni bir dönem açılmıştır. Bu güzel çalışmayı bir adım daha ileri taşıyarak, taçlandırıyoruz. Şimdi sıra katı atık düzenli depolama sahasından elektrik üretmeye geldi. İnegöl'ün çöplerinin depolandığı katı atık düzenli depolama sahasında biriken çöplerden aynı sistem içinde iki şekilde elektrik üretmeyi hedefliyoruz. Bu tesisler içinde ayrıca ekonomik değere sahip atıkları değerlendirecek ve kompost üretmek içinde sistemler bulunacak. Böylece hem çevre kirliliğinin önüne geçmiş olacağız hem de ekonomik fayda sağlamış olacağız" diye konuştu.

25 YILLIĞINA İHALE EDİLDİ

Elde edilen elektrikten İnegöl Belediyesinin pay alacağını ifade eden Kara, "Bu yatırım, İnegöl Belediyesi'nin kasasından tek kuruş çıkmadan, ihale edilerek yapılacak. Belediyemiz elde edilen elektrikten pay alacak. Bugün encümen toplantımızda bununla ilgili ihalemizi gerçekleştireceğiz. 6 firmanın başvurduğu ihaleye 4 firmanın iştirak etti. İhale 25 yıllığına yapılmakta" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çöpten enerji üretilecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN