Prematüre bebekte ilk 3 yıla dikkat

Giriş Tarihi: 6.4.2014

Türkiye'de her yıl 150 bin bebek çeşitli nedenlerle ya da sebepsiz yere "vaktinden önce" doğuyor. Acıbadem Bursa Hastanesi'nden Uzman Dr. Başaranoğlu, prematüre bebeklerin enfeksiyona daha açık olduğunu söyledi

Son yıllarda teknolojide ve tıpta önemli gelişmeler sayesinde prematüre bebeklerin yaşam şansı artırılabilse de, bebek ölümleri arasında prematürite hala başı çekiyor! Prematüre bebekler ne kadar erken doğarsa, o kadar fazla sağlık problemi ile karşı karşıya kalıyor. Acıbadem Bursa Hastanesi Çocuk Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Sevgen Tanır Başaranoğlu, prematüre bebekler açısından "ilk üç yıla dikkat" diyor. Prematüre bebeklerin akciğerlerinin gelişmemiş olması, dünyaya önemli sağlık sorunlarıyla gelmesine neden oluyor. İlk zamanlarda özellikle solunum sistemi sorunları kaçınılmaz. Enfeksiyon riskleri ise zamanında doğan bebeklere oranla çok daha yüksek. Beyin kanaması riskinden ciddi bağırsak enfeksiyonlarına, göz sorunlarından kalp ve akciğer yetmezliğine birçok sorun yaşanabiliyor. Bu nedenle ciddi takip, hayati önem taşıyor. Prematüre bebeklerin ileriki dönemlerde de sıkı takip altında tutulması şart. Zira, ileri derecede erken doğmak, okul çağlarında; öğrenme bozuklukları, dikkat dağınıklığı ve hiperaktivite bozuklukları gibi sorunlara yol açabiliyor. Son yıllarda yenidoğan bakım ünitelerinin yaygınlaşması prematüre bebeklerin hayatta kalma şanslarını oldukça artırmış görünüyor. Prematüre bebekler ne kadar erken doğarsa, o kadar fazla sağlık problemi ile karşı karşıya kalıyor. Acıbadem Bursa Hastanesi Çocuk Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Sevgen Tanır Başaranoğlu, prematüre bebekler açısından "ilk üç yıla dikkat" diyor. Riskler, hastanede doğum sonrası yeni doğan alanında uzmanlaşmış hekimlerin kontrolünde en aza indirilebiliyor. Ama bebek taburcu edildikten sonra, evde son derece özen gerektiren bir bakım şart.

Uzman kontrolü şart

Prematüre doğuma birçok faktör yol açabiliyor. Hormonal etkiler, enfeksiyonlar, çoğul gebelikler, rahimde oluşan gerileme ve kötü sosyal alışkanlıklar sayılabiliyor. Bu nedenler prematüre bebeğin doğum sonrası yaşam şansını ve kalitesini büyük ölçüde etkiliyor. Teknoloji ve tıptaki gelişmeler, artık prematüre bebeklerin yaşam şanslarının çok daha fazla olmasını sağlıyor. Yeter ki yenidoğan alanında uzmanlaşmış hekimlerin kontrolünde olsunlar.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Prematüre bebekte ilk 3 yıla dikkat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN