Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tasarımın öncüleri Bursa'da buluşacak

Otomotivden tekstile sanayinin her koluna ev sahipliği yapan Bursa, bir ilke imza atacak. BTSO, Türkiye ve dünyaya yayılmış her sektörden tasarımcıyı Bursa'da buluşturacak

Giriş Tarihi: 6.4.2014
Otomotivden tekstile kadar birçok sanayiye ev sahipliği yapan Bursa, yeni bir açılıma imza atmaya hazırlanıyor. 1889'da kurulan ve bu yıl haziran ayında 125'inci yıl dönümünü kutlamaya hazırlanan Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) sanayinin bir çok kolunda yüksek getiri sunan tasarım alanındaki ünlü isimleri bir araya getirmeye hazırlanıyor. BTSO'nun yanı sıra Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği Başkanlığı görevini de yürüten İbrahim Burkay, bu yıl ilk kez tasarımcıları bir araya getirmeyi düşündüklerini söyledi. Uzay ve havacılık gibi yüksek teknolojide de atılım yapmaya hazırlanan kentin tasarım üssü haline getirmeyi planladıklarını dile getiren Burkay "Başta Bursa'dan çıkmış tasarımcılar olmak üzere Türkiye ve dünyanın bir çok bölgesine yayılmış Türk tasarımcıları kentimizde bir araya getirme hedefindeyiz. Haziran ayında buna yönelik bir çalışmamız olacak" dedi. Bursa'da düzenlenen 6. UTİB Ar-Ge Proje Pazarı Konferansı'nın ardından gazetecilere konuşan Burkay, "Türkiye'nin en fazla ihracat yapan ikinci kenti Bursa, tasarımda da birbirinden özel projelere imza atıyor" diye konuştu. 2009'dan bu yana sanayiye bin 100 proje sunduklarını anlatan Burkay, "Bunun 81'i sanayici ile ortaklığa girerek hayata geçti. Kamu kurumlarından bu projeler 20 milyon liralık destek aldı. Bunlar inovasyona yönelik ürünler. Yakın dönemde piyasada karşılaşacağımız ürünler" diye konuştu. Döviz kuru ile ilgili de açıklamada bulunan Burkay "Dövizin değerlenmesi tekstilci olarak önemli. Anca biz doların 2.10-2.20 bandında, euronun ise 3 TL seviyesinde olmasının makul olduğunu düşünüyoruz. Sonuçta hammaddeyi dolarla alıp euroyla ihraç ediyoruz. Bunlar ihracatı destekleyen unsurlar. Döviz kuru ihracatçının lehine çalışıyor" görüşünü dile getirdi.

İhracat yüz de 10 artar
Öte yandan Bursa Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) tarafından bu yıl 4'üncüsü düzenlenen 'Türkiye Ev Tekstili Tasarım Yarışması Ödül Töreni'ne de evsahipliği yaptı. 8 ayrı kategoride toplam 530 eser yarıştığı organizasyonda ilk 3'e giren 31 eserin sahipleri ödüllendirildi. Ödül töreninde konuşan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye'nin artık "Made in Turkey' dendiğinde markası saklanan bir ülke olmaktan çıktığını söyledi. Türkiye'nin dünyanın tüketim alışkanlıklarını değiştirme noktasında emin adımlarla ilerlediğini ifade eden Bakan Zeybekci "Türkiye bu sene 152 milyar dolarlık ihracatını eminim yüzde 10'a yakın bir oranda artıracaktır. Üretim ve istihdamın da yüzde 10 artması demek ise Türkiye'de refahının dolayısıyla tüketiminin artması demektir" dedi.

'Yarışm alara destek verelim'

Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi ise yaptığı konuşmada "Bir kez daha gördük ki bundan sonra bizim katma değeri mutlaka artırmamız gerekiyor. İhracatımız yüzde 4.3 artış gösterdi. Özellikle hazır giyim yüzde 9, tekstil yüzde 9.2 arttı. Her iki sektör de Türkiye ortalamasının üzerinde artış gösterdi. Hem tekstil hem de hazır giyim değişime en hızlı uyan sektörlerimizdir. İnovasyon ve markalaşmaya ihtiyacımız var. Katma değeri artırmak için ihracatçı birliklerimize Ar-Ge ve tasarım yarışmaları düzenlemeleri hususunda destek veriyoruz. Dereceye girenleri kutluyorum" dedi.

Kopya çeken değil, edileniz'

Organizasyonu 2009'dan bu yana yurtdışına açtıklarını anlatan Burkay, "Japonya'dan ABD'ye, Almanya'dan Güney Kore'ye birçok kurum ve firmanın destek verdiği organizasyona küresel stratejik ortaklarımızı da dahil ettik. Bu çalışma başarınızı hızla artırıyor. Çalışmayı, Avrupa başta olmak üzere sanayisi gelişen ülkelerden etkilenerek aldık. Şimdi onlar bizden kopya ediyorlar" görüşünü dile getirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tasarımın öncüleri Bursa'da buluşacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN