Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kuraklık rejimi

Kuraklık Marmara'nın meyve bahçesi İnegöl'ü vurdu. 'Kuraklık rejimi' ilan eden İnegöl Kaymakamlığı göletlerden sadece suya en çok ihtiyacı olan ürünlerin sulanmasını istedi

Giriş Tarihi: 11.4.2014
Bu yıl Türkiye genelinde yaşanan kuraklık Bursa'nın İnegöl ilçesinde de çiftçileri vurdu. Kuraklıktan vatandaşların ve çiftçilerin en az zararı görmesi için İnegöl Kaymakamlığı 'kuraklık rejimi' ilan etti. İnegöl Kaymakamı Ali Akça'nın başkanlığında yapılan toplantıya İlçe Jandarma Komutanı Uğur Baş, DSİ 1. Bölge Müdür Yardımcısı Şahin Cengiz, DSİ İşletme Bakım Şube Müdür Yardımcısı Şaban Efe, İlçe Gıda Tarım Hayvancılık Müdürü Mahmut Doğru katıldı. Kuraklık sebebiyle Kurşunlu, Eymir ve Halhalca göletlerindeki su seviyesinin yüzde 40'ların altına indiği, mahsule göre sulama yapılacağı açıklandı. İnegöl'ün sanayi ve aynı zamanda bir tarım şehri olduğunu belirten Kaymakam Ali Akça "Toplam arazimizin 29 bin hektarlık kısmında zirai üretim yapılmakta. Ciddi tarım girdisi var. Meyvecilikte iyi durumdayız. Çilek İnegöl'de bolca yetiştirilen ürünlerden. Sebze ve ayçekirdeği üretimimiz var" dedi.

ÇİLEKLER SULANACAK
Bu yıl yağışlarda ciddi bir azalma olduğuna dikkat çeken Akça "DSİ'nin uhdesinde 3 göletimiz var. Halhalca, Eymir ve Kurşunlu göletleri. Bu göletlerin çevresindeki köylerimiz kooperatif şeklinde örgütlenerek, ürünlerinin bulunduğu arazileri buralardan suluyor" diye konuştu. Göletlerde ciddi su eksikliği olduğunun altını çizen Akça şöyle devam etti: "Halhalca göletinden sulanan arazi miktarı az olduğu için, bu sene sıkıntı gözükmüyor. Göletlerdeki suların, suya en çok ihtiyaç duyan ürünlere yönelik kullanması şeklinde bir karar aldık. 3 göletin bulunduğu bölgelerde ciddi çilek üretimi var. Yine meyve üretimi yapılmakta. Bu mahsulleri yeterince sulayacağız. Ama bunun haricinde, sulandığında ürün miktarı artabilecek mahsuller var. Suya en fazla ihtiyaç duyan çilek ve meyve üretimine yönelik bir karar aldık. Arkadaşlarımız, bu kararları uygulayacaklar. Buğday susuz ortamda da yetişir."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kuraklık rejimi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN