Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Uludağ'ı böcek sardı

Bursa'da sıcak geçen kış yüzünden çam kese böceklerinin normalden fazla üremesi üzerine alarma geçen orman ekipleri, yangından çok daha büyük tahribata yol açan zararlılara karşı terminatör böcek kullanmaya başladı

Giriş Tarihi: 13.4.2014
Kışın yumuşak geçmesi ve sıcaklığın mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi Uludağ'daki çam ormanlarını tehdit ediyor. Tarım arazilerinde kullanılan kimyasal ilaçların da eklenmesiyle artan çam kese böcekleri, Bursa'nın eşsiz manzarasını tehlike altına sokuyor. Çam kese böcekleriyle mücadeleye biyolojik olarak devam eden Bursa Orman Bölge Müdürlüğü, çam kese böceklerinin popülasyonunu dengeleyebilen terminatör böcek üretimine hız verdi. Ormanların doğal dengesinin zaman zaman zarar gördüğünü ifade eden Bursa Orman Bölge Müdürü Ahmet Köksal Coşkun, böceklerle 2 şekilde mücadele ettiklerini dile getirdi.

ÇARE TERMİNATÖRDE
Coşkun "Böcekler ve mantarlar tabiatta geri dönüşüm yapıyor. Ormanda doğal bir denge vardır. Bu doğal denge bir noktada zarar görürse böceklerde artış meydana geliyor. Çam kese böceği de bu böceklerden birisidir. Biz çam kese böceğine iki şekilde müdahale ediyoruz. Bunlardan birisi adacık yöntemi dediğimiz yöntemdir. Bu böcekli yerleri keserek adacıklara yerleştiriyoruz. Bunların etrafı su ile çevriliyor ve böcekler buradan çıkamıyor. Bu şekilde böceklerin sayısını azaltıyoruz. En önemli mücadele yöntemimiz ise biyolojik mücadele" dedi. Coşkun "Çam kese böcekleriyle beslenen ve adına terminatör böcek dediğimiz böcekleri laboratuvar ortamında üretiyoruz. Bu böceği üretip bilahare çam kese böceğinin zarar verdiği ormanlık alanlara bırakıyoruz. Bu böcek çam kese böceğini yiyerek besleniyor. Bu sayede çam kese böceğinin popülasyonunu azaltmış oluyoruz. Bu sene kış çok hafif geçti. Mevsim normallerinin üzerinde sıcaklık yaşadık. Dolayısıyla bu böceğin çoğalması için uygun bir ortam oldu. Baharın erken gelmesi de çam kese böceklerinin yaygınlaşmasına zemin hazırladı. Biz mücadele çalışmalarımıza devam ediyoruz" görüşünü dile getirdi.

VERİM YÜZDE 30 DÜŞECEK
Çam kese böceklerinin çam ağaçlarına yüzde 30 oranında etki ettiğini dile getiren Coşkun şöyle devam etti: "Çam kese böceklerinden dolayı ağaçlar tamamen kurumuyor. Ağaç sarsılıyor. Artım kaybı dediğimiz olay meydana geliyor. Bilimsel çalışmalara göre büyümede yüzde 30 oranında bir artım kaybı oluşuyor. Özellikle tarım alanlarında kimyasal ilaçlama yapılması, çam kese böcekleriyle beslenen böcekleri de ortadan kaldırıyor. Dolayısıyla çam kese böceği sayısı çoğaldı. Her tarafta görmeye başladık. Biz bu mücadelemize terminator böceklerinin üretimini her geçen yıl artırarak devam ediyoruz. Vatandaşlarımız ormana yakın yerlerde kimyasal mücadele konusunda daha hassas olmalıdır. Bu çam kese böcekleri insana alerji yapar. Meraktan bu böceklerle temas etmemeliyiz. İnsanda büyük bir kaşıntıya yol açar. Mücadele edilmezse çam ormanlarında verim kaybı olur. Ağacın gelişimi yavaşlar."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Uludağ'ı böcek sardı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN